Po několika měsících se ukazuje, že pod hrozbou exekucí a vyklízení bytů, lidé své dlužné nájemné splácí. Radnice uvádí, že největší hříšník, který dlužil ještě v loňském roce dlužil zhruba 230 tisíc korun, snížil dluh za poslední měsíce o 40 tisíc korun.

Místostarosta Karel Holík myslí, že platební morálka se pod pohrůžkou ráznějšího zacházení ze strany města, vlastníka bytů, zlepšila.

„Někteří začali platit pod hrozbou možného vyklizení bytu, další dlužníci sami požádali o splátkový kalendář, aby se vyhnuli výzvě k zaplacení dluhu a vyklizení bytu. Budeme v těchto krocích nadále pokračovat. Neplatiče nelze tolerovat,“ upozorňuje Holík.

O městské byty se starají Kroměřížské technické služby (dále jen KTS). Dluhy se za posledních šest měsíců snížily z tři a půl milionu korun na tři miliony korun. Dlužníků bylo na konci loňského roku 119. Mnozí z nich už ani v městských bytech nebydleli a již byli přestěhovaní.

Město však na jejich prohřešky z minulosti nezapomnělo.

„V našich bytech jich dnes žije necelých sedm desítek,“ řekla právnička KTS Kristýna Juříková.

KTS jen v letošním roce podala pět žalob na zaplcení dlužné částky. U dvou z nich již byly zahájeny exekuce. U soudu je také osm letošních žalob na vyklizení bytu.

„Očekáváme, že rozsudky budou pravomocné během léta,“ dodala Kristýna Juříková.