„Léta jsme poslouchali, že postavit výtah u historické budovy není možné. Přitom jsme viděli, že jinde to jde,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný. Vedení města proto záměr opakovaně konzultovalo s památkáři a podařilo se společně dospět k přijatelnému řešení.

S pohybem po schodem mají podle starosty problémy především starší a imobilní občané. „Ale i oni si na úřadě vyřizují své záležitosti, chtějí navštěvovat jednání zastupitelstva nebo jsou hosty na svatbách či vítání občánků v obřadní místnosti. Stavbu výtahu vnímám proto jako nutnost,“ dodal Tomáš Opatrný.

Sociální zařízení Azylového domu Astras v Kroměříži čeká rekonstrukce.
Sociální zařízení Azylového domu Astras v Kroměříži čeká rekonstrukce

Podle místostarosty Pavla Motyčky výtah uvítají také lidé, kteří platí na radnici poplatky za odpad či psy, navštěvují vedení města nebo úředníky dalších odborů.

„V roce 2017 jsem sice inicioval pořízení sedačky, která usnadňuje imobilním občanům pohyb, ale s touto sedačkou se lidé dostanou jen k obřadní místnosti, do dalších pater, včetně zasedací místnosti zastupitelstva, už nikoliv. Což vnímám jako velký problém, který potřebujeme vyřešit. Bezbariérový přístup do veřejných budov je totiž dnes již standardem,“ doplnil Motyčka.

Ilustrační foto.
Nové cyklostezky? Města a obce okolo Kroměříže chtějí rozvíjet cyklodopravu

Město v současné době připravuje projektovou dokumentaci na vybudování výtahu. Navržená je prosklená přístavba dvorní části a chodby spojující samotný výtah se stávajícím objektem radnice.

„Navržené řešení nevyžaduje rozsáhlé stavební úpravy na stávajícím historickém objektu. Inspirovali jsme se technickým řešením například v Muzeu Kroměřížska,“ popsal vedoucí radničního odboru investic Libor Pecháček.

Křižovatka ulic Havlíčkova a Albertova v Kroměříži.
Semafory na vytížené křižovatce u nemocnice v Kroměříži nakonec nebudou

Náklady na stavbu výtahu jsou odhadovány zhruba na 6,9 milionu korun. Tato částka zahrnuje i rekonstrukci sociálních zařízení v budově, které také budou bezbariérové.

Radnice se na pokrytí nákladů hodlá ucházet o dotaci od státu, která by mohla dosáhnout až 50 procent. „Pokud budeme úspěšní, výtah by mohl být realizován v roce 2025,“ dodal Pecháček.

Opravy se dočká i problémový výtah v budově B

Radnice kromě stavby nového výtahu chystá i opravu skleněného výtahu v budově B městského úřadu na Husově náměstí. V objektu sídlí pět odborů úřadu, a to včetně občany hojně navštěvovaného odboru občansko-správních agend, kde si lidé vyřizují například řidičské průkazy či záležitosti související s registrem vozidel a přestupky.

Budovu B město získalo v roce 2004. Skleněný výtah byl přisazen k vnějšímu plášti budovy ze strany Husova náměstí a byl uveden do provozu v roce 2001. Výtah je v poslední době kvůli poruchám poměrně často mimo provoz.