Část letošní světelné výzdoby už byla v uplynulých dnech postupně nainstalována na veřejné osvětlení i do ulic města.

„Světelná vánoční výzdoba bude ve městě ve stejném rozsahu jako tomu bylo loni. U některých prvků došlo pouze k výměně za LED technologie,“ prozradil mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

V ulicích Kroměříže přibývají podzemní a polopodzemní kontejnery.
V Kroměříži se od příštího roku zvýší poplatek za svoz a likvidaci odpadu

Tradiční dominantou bude i letos světelná výzdoba v okolí stánků na Velkém náměstí. Tvořit ji bude opět vysoký světelný kužel, z něhož se do všech stran budou rozbíhat světelné řetězy tvořící pomyslné nebe plné drobných světel nad hlavami návštěvníků. Světla ozdobí také kašnu ve středu Velkého náměstí a chybět nebude ani tradiční slaměný betlém, jeden z nejvýznamnějších symbolů Vánoc.

Trhy Šťastné a veselé

Kromě světelné výzdoby navodí vánoční atmosféru také tradiční trhy na Velkém náměstí, které se letos uskuteční od soboty 9. prosince do čtvrtka 21. prosince. V rozzářených stáncích budou ke koupi vánoční dárky, ozdoby na stromek, věnce, jmelí, svíčky, svícny a další výzdoba, sváteční dobroty na vánoční stůl i k okamžité konzumaci a zahřátí přímo na Velkém náměstí – punče, svařáky, medovina, perníčky, cukroví, uzeniny, sýry a podobně.

Svatomartinská husa. Ilustrační foto
Kam na svatomartinské menu v Kroměříži? Tady je TOP 5 tipů Deníku

„Kroměřížané a návštěvníci města se mohou těšit jak na programy, na které jsou zvyklí, tak na hodně novinek. K těm patří každodenní koncert více či méně známých interpretů, což v minulých letech nebylo. Skauti přinesou a budou rozdávat Betlémské světlo, po oba víkendy bude probíhat interaktivní kovářská dílna, na slavnostní zahájení trhů „přiletí“ andělé na chůdách. Součástí trhů bude nově vánoční vláček nebo speciální vánoční kvíz,“ představil největší lákadla programu radní Jiří Kašík.

Andělé na chůdách i Pokáč

Program v sobotu 9. prosince zahájí Andělé na chůdách a populární písničkář Pokáč. V dalších dnech se na pódiu vystřídají kapely Michal Tučný revival band, Penzistor, Jamtour, zpěváci Jiří Zonyga, Petra Zindler, cimbálovka Denica, pěvecký sbor Moravan či soubor soukromé ZUŠ D-music. Návštěvníky pobaví vystoupení postupně všech kroměřížských základních škol.

Velké náměstí v Kroměříži zdobí postavy z animovaných filmů.
VIDEO: Tučňáci z Madagaskaru a další postavičky obsadili náměstí v Kroměříži

„Na obě nedělní dopoledne jsou připravená divadelní představení, víkendové dny budou patřit interaktivní kovářské dílně pro děti i dospělé, své umění předvedou řezbáři v rámci Angel wings – tandemové řezbářské show, v programu je Vánoční pohádková párty nejen pro děti s Mirkem Karáskem a Veronikou Kuncovou a Ježíškova dílnička ZŠ Komenského,“ vyjmenovala Šárka Kučerová z kroměřížské radnice s tím , že chybět letos na náměstí nebude ani iglú jako za polárním kruhem a o nové prvky obohacený originální vánoční fotokoutek.

Kompletní program letošních vánočních trhů v Kroměříži:

Program vánočních trhů v Kroměříži.Program vánočních trhů v Kroměříži.Zdroj: Město Kroměříž

Loňská vánoční výzdoba na Kroměřížsku: 

Zdroj: Dominik Pohludka