„Jedná se o smrk pichlavý, který byl vysazen asi před třiceti lety,“ poznamenal místostarosta města Marek Šindler. Strom roste v předzahrádce domu číslo popisné 3092.

„Začíná se vyklánět kvůli tomu, že roste příliš blízko domu, majitelé se jej proto rozhodli z bezpečnostních důvodů odstranit. Požádali o povolení jeho kácení odbor životního prostředí, který souhlasil,“ dodal Martin Posolda z odboru správy majetku města a služeb.

Loni shodou okolností náměstí krášlil také smrk pichlavý, přivezen byl z ulice Pod Barbořinou a městu ho daroval také soukromý majitel.

„Letos se vánoční strom rozsvítí ve středu 6. prosince, loni to přitom bylo už 24. listopadu,“ podotkl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. Letos kroměřížská radnice podle mluvčího termín pro rozsvícení stromu změnila, neboť nově bude od Mikuláše až do 22. prosince souvislý program.

„Od rozsvícení stromu až do neděle 10. prosince se na Velkém náměstí koná mikulášský jarmark a v pondělí 11. prosince začne Advent na radnici, který potrvá až do 22. prosince. Akce stejně jako loni promění dvůr Starého pivovaru a radnice v místo s vánoční atmosférou, světelnou výzdobou a opravdovým sněhem,“ dodal mluvčí Jan Vondrášek.

Připraveny tam budou stánky s občerstvením, drobnými dárky i ozdobami, posezení i kulturní program s koncerty, divadelními představeními, sportovními aktivitami, vystoupením dětí ze škol a kroužků, dílničkami pro malé i velké a promítáním filmů s vánoční tematikou. (hed)