A po roce budou mít lidé možnost znovu pomoci. Tuto neděli totiž v Podzámecké zahradě pořádá nezisková organizace Kola pro Afriku už druhý ročník sponzorského Běhu pro Gambii.

V Kroměříži patří projekt Kola pro Afriku k nejživějším. „V roce 2012 tady vzniklo jedno z prvních sběrných míst a od té doby zde lidé darovali už téměř čtyři sta kol," prozradil ředitel neziskové společnosti Kola pro Afriku Roman Posolda.

Kroměříž také jako první město „vyběhalo" peníze na zaplacení celého kontejneru.

„V loňském roce se účastníkům kroměřížského běhu, malým i velkým, podařilo vyběhat částku 70 tisíc korun. Právě tato částka pokryla náklady na převoz jednoho lodního kontejneru, tedy čtyř stovek jízdních kol," řekl organizátor běhu.

V každé obdarované škole v Gambii, učí vyslanci společnosti Kola pro Afriku učitele a také studenty, jak se o kola starat, aby dlouho vydržela. Zároveň také předávají zástupcům každé školy plně vybavený montážní kufr tak, aby místní mechanik – žák či učitel měli možnost kola opravovat.

„Na montážní kufry v ceně 4 500 korun se snažíme najít finanční prostředky takzvanou adopcí, tedy žádáme partnery, jednotlivce, školy i města. V loňském roce ze školských zařízení takto pomohla třeba ZŠ Slovan v Kroměříži," podotkl ředitel společnosti.

Druhý ročník Běhu pro Gambii se i letos poběží v Podzámecké zahradě.

„V neděli 5. října v Podzámecké zahradě, vedle schodů, ze zadní strany zámku začne od 13 hodin registrace běžců a vydávání startovních čísel. Ve 14 hodin pak bude oficiálně odstartováno. Po celou dobu bude pro všechny běžce i chodce zajištěno malé občerstvení na doplnění sil konkrétně tedy voda, sušené ovoce a podobně, stejně jako na regulérních běžeckých závodech," vypočítává Roman Posolda.

Přijít pomoci může opravdu každý. „Nemusí to být zdatní běžci, počet uběhnutých okruhů v Podzámecké zahradě závisí čistě jejich silách, nadšení a radosti udělat něco pro druhé a vlastně i pro sebe. A koneckonců ani běžet nemusí, kilometr dlouhý okruh lze i ujít," ujistil ředitel společnosti.

Rozhodující není ani věk, zapojit se mohou mladí i ti zkušenější. „Loni měl nejmladší běžec dva roky a ten nejstarší už naopak nechal školní lavice dávno za sebou," podotkl Posolda.

Každý běžec obdrží sponzorskou listinu, na níž se bude snažit získat sponzory pro svůj běh.

„Sponzoři se mu upíší částkou, kterou jsou ochotni zaplatit za každý uběhnutý kilometrový okruh. Běžec může oslovit rodinné příslušníky, známé, spolužáky, učitele a pak už záleží jen na něm, kolik okruhů uběhne a k jaké částce se penízky darované jeho sponzory vyšplhají," vysvětlil princip běhu organizátor.

Myšlenka akce je záměrně formulována takto, aby běžec byl motivován uběhnout co nejvíc a vyhecovat se k lepšímu výkonu.

„Zároveň také spojila při nedělním odpoledni rodiny, známé, spolužáky, kteří tak aktivně stráví čas spolu se zdravým povzbuzováním. Možné je ale také zaplatit jednorázové startovné, jehož výše záleží jen na možnostech a ochotě pomoci samotných účastníků," uzavřel Roman Posolda.

VENDULA PUDELKOVÁ