Tamní zastupitelé odhlasovali jejich postupný zákaz. Skončí do 1. ledna 2015

„Na území Kroměříže prostě od tohoto data nebudou,“ potvrdila starostka Daniela Hebnarová (ODS). Přiznala ale, že přijetím vyhlášky od 1. ledna 2015 hazard z Kroměříže nejspíš nevymizí.

„Loterijní společnosti jsou opravdu vždycky o nějaký ten krok vepředu. Za tři roky se posunou do úplně jiné dimenze a možná vzniknou úplně jiné aktivity a přístroje, které nyní zákon nevymezuje,“ vysvětlila Hebnarová.

V prvním pololetí letošního roku bylo na území Kroměříže v provozu 124 a ve druhém 106 výherních hracích přístrojů, k tomu navíc ve městě funguje 174 jiných technických herních zařízení interaktivních videoloterijních terminálů. Radnice z provozu všech těchto zařízení inkasovala na správních a místních poplatcích dohromady téměř 6,4 milionu korun.

Obcím dává od ledna pravomoc regulovat terminály nový loterijní zákon. Stanoví však tříletou výpovědní lhůtu, proto zastupitelé přijali zákaz až od ledna 2015.

Nejprve však hlasovali o návrhu opozičního zástupce Richarda Kremla (Zdravé Kroměřížsko), podle něhož by už od ledna příštího roku byly na území města zakázány výherní hrací přístroje. „Povolit automaty na další tři roky považuji za zbytečné a alibistické,“ tvrdil Kreml.

Podle zástupců koalice by však hrací přístroje ihned nahradily právě videoloterijní terminály. „V provozu je jich nyní 174, dalších 174 je povoleno a čeká na uvedení do provozu. Zatímco výherní hrací přístroje jsou korunové házecí záležitosti, do terminálů se vkládají bankovky a kreditní karty,“ podotkla Hebnarová.

Vyhláškou o omezení hazardu se v těchto dnech zabývají i další města ve Zlínském kraji. Například ve Valašském Meziříčí zastupitelé od ledna zredukovali počet provozoven s automaty z pětatřiceti na šestnáct.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU, ČTK