V minulém volebním období totiž zařízení prodali společnosti PMS Reality. S tou se ale nyní dohodli, že útočiště pro psy může až do roku 2012 zůstat na původním místě, v ulici Za Oskolí.

„Útulek pro psy radnice prodala kvůli tomu, že se nachází v lokalitě, která je podle územního plánu určena pro obytnou zástavbu a jeho existence by zde tedy nebyla dlouhodobě únosná,“ přiblížil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna s tím, že firma PMS Reality ale v lokalitě zatím neplánuje žádnou výstavbu.

Dohodla se proto s městem, že smlouva o užívání staveb a pozemků bude prodloužena až do 31. prosince 2012.

Během následujících tří let chce radnice hledat vhodné prostory, kde by se mohl útulek přestěhovat. A předběžně už má vybráno.

„Jednáme s firmou Bedea, která vlastní výcvikové středisko pro psy. Nedávno navíc zakoupila další prostory,“ podotkl kroměřížský starosta Miloš Malý.

Pokud se město s Bedeou dohodne, nevznikne tam útulek v pravém slova smyslu. „Psi by tam byli vycvičeni pro další služební účely. A pokud by si někdo pejska odsud vybral, měl by ho už vycvičeného,“ upozornil Malý.

V městském útulku bylo ve středu pětašedesát psů. Uzavření dohody vítá i správce objektu Jaroslav Kolařík. „Jsme rádi, že se zařízení nemusí zatím nikam stěhovat. Nikdo ale neví, co bude za pár let,“ vyjádřil se Kolařík.

Útulek poskytuje útočiště zatoulaným psům převážně z Kroměříže. Čtyřnozí opuštění mazlíčci tam často končí ale i z okolních obcí. „Víme, že existuje možnost umístit tam zatoulaného psa, pokud se nějaký v obci vyskytne. Párkrát jsme toho už využili. Ukázalo se ale, že je to drahé. Za jednoho psa jsme platili několik stovek,“ prozradil například starosta Zdounek Martin Drkula.

Pokud mají informace o nějakém zatoulaném pejskovi, snaží se problém řešit sami. „Máme na obecním dvoře kotec, kde jej umístíme, mezitím mu hledáme nového majitele,“ uzavřel Drkula.