Nová ulice vznikla po výstavbě sedmi bytových domů v ulici Velehradská, které stojí na místě někdejšího vojenského lazaretu. S žádostí o pojmenování nově vzniklé ulice se na město obrátila zástupkyně společnosti Bytové domy Velehradská.

close Generál Alois Šiška. info Zdroj: se svolením Města Kroměříž zoom_in Gen. Alois Šiška. Alois Šiška se narodil 15. května 1914 a zemřel 9. září 2003. Vztah k letadlům měl od mládí. Jeho cílem bylo stát se vojenským pilotem, což se mu podařilo. Po okupaci utekl do zahraničí, kde se nejprve stal členem československé jednotky ve francouzském letectvu. 

Po kapitulaci Francie se vydal do Anglie, kde se stal pilotem zmíněné 311. československé bombardovací perutě, která byla součástí Royal Air Force (RAF). Zúčastnil se devatenácti bojových náletů nad Německo a Itálii.

„Při posledním z nich byl jeho letoun zasažen a nuceně přistál v chladných vodách Severního moře. V potápějícím se letounu zůstal zadní střelec, ostatním pěti členům posádky se podařilo dostat do záchranného člunu. Šest dní na moři přežili jen tři včetně Šišky,“ připomněl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Zbytek války strávil Šiška v zajetí a přestože ho nacisté odsoudili k smrti, dočkal se osvobození. Po únoru 1948 byl několikrát zatčen, vyslýchán a v roce 1950 vyhozen z armády.

„Vrátil se do ní v roce 1968, než byl o dva roky později definitivně propuštěn. Spolu s manželkou se staral o nemocné a osamělé válečné veterány. Plně rehabilitován byl až po roce 1989,“ doplnil Jan Vondrášek.

Za své činy obdržel Alois Šiška řadu vyznamenání, včetně Řádu Bílého lva, který je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

close Nová ulice Generála Šišky v Kroměříži. info Zdroj: se svolením Města Kroměříž zoom_in Nová ulice Gen. Šišky v Kroměříži.

Aloise Šišku již připomíná pamětní deska v rodných Lutopecnách. Nyní nese jeho jméno i ulice v Kroměříži.

Na nedalekém Hanáckém náměstí je od roku 2015 také pamětní deska připomínající pět kroměřížských rodáků, kteří za II. světové války bojovali v řadách RAF.

Mezi čestnými hosty při slavnostním odhalení pamětní desky tehdy byla i Dagmar Johnson Šišková, dcera generálmajora Aloise Šišky.