Uplynulých 365 dnů nepřineslo velké události jen na republikovém či světovém poli. Mnoho změn nastalo i v nejbližším okolí.

U volebních uren

V uplynulém roce šli občané dvakrát k volbám.

Volební účast v kroměřížském okrese při prezidentských volbách na počátku roku kopírovala tu celorepublikovou (66%). Vítězným kandidátem byl i na Kroměřížsku úřadující prezident Miloš Zeman. Jiřího Drahoše porazil o 21%. Pro srovnání, na republikové úrovni zvítězil Miloš Zeman 51% ku 49% hlasů. Kroměřížsko se tedy jasně profiloval ve prospěch Miloše Zemana.

O půl roku později rozdali voliči karty zastupitelům. Ve velkých městech Kroměřížska nedošlo k personálním změnám na nejvyšších postech, byť složení koalice bylo problematické v nejednom městě.
V tomto roce se uskuteční jen jedny volby – do Evropského parlamentu.

Osud nemocnice

Otázka zdravotnictví se line napříč celým krajem. Hejtman Jiří Čunek vystrašil obyvatele Kroměříže, když zmínil možné uzavření některých oddělení Kroměřížské nemocnice. Následně svá prohlášení dementoval.

I přesto se obavy o chod nemocnice dostaly na přední místa volebních programů pro komunální volby. Samotné lékaře navíc trápí možná degradace úrovně okresních nemocnic v případě výstavby nové krajské nemocnice. Tahanice mezi lékaři a krajem nepolevují.

I rok 2019 přinese Regatu či Drásala

Pád mostu v Praze, který byl postaven stejným způsobem jako kroměřížská lávka pro pěší, vylekal starostu Kroměříže Jaroslava Němce natolik, že v rámci bezpečnosti nechal most uzavřít. Během roku 2018 se provedly odběry materiálu a rozhodovalo se o jejím dalším osudu. V předvolebních programech se koketovalo s myšlenkou stavby lávky nové.

Nakonec došlo ke schválení rekonstrukce, která proběhne letos.

Rok 2019 však přinese i mnoho dalšího. U soudu se bude rozhodovat například o osudu matky malého Tomáška F.

Pátrání po zmizelém chlapci loni sledovali lidé po celé republice.

Pokračují stále soudní tahanice okolo vlastnictví Květné zahrady.

Lidé se mohou v Kroměříži a jeho okolí odreagovat například při již tradičním Vybarveném běhu, do kterého se loni přihlásilo na 1900 sportovců nebo třeba největším místním festivalu – Holešovské regatě. V létě je kalendář akcí nabitý k prasknutí.

Za zmínku stojí cyklistický závod Drásal, turistický závod Hostýnská Osma či Pivní slavnosti. Po roce se také vrátí KromWars.