Podání stížnosti přichází poté, co město neuspělo u Krajského státního zastupitelství v Brně pobočce ve Zlíně. Radní dříve vybrali pro zastupování města právničku Janu Zwyrtek Hamplovou. Ustanovení, pro město neznámé, advokátky Silvie Majtánové tedy radní považují za zásah do práv.

Výběr dle abecedy

„Odebrat městu právo na samosprávu, a svěřit ji do rukou jednoho z advokátů, aby ten rozhodoval za řádně zvolené zastupitele, nemůže v této zemi nikdo, tedy ani státní zástupce,“ míní Jana Zwyrtek Hamplová, která má stále důvěru vedení města.

Státní zástupce Radim Daňhel podle vyjádření města v usnesení tvrdí, že Jana Zwyrtek Hamplová je v kolizi zájmů. Podle něj tak nemůže město nestranně hájit. To však vedení radnice odmítá a tvrdí, že Zwyrtek Hamplová je pro žalobce v dané kauze nepohodlná.

Mluvčí Okresního státního zastupitelství v Kroměříži Jana Kranzová vysvětluje, že volba Silvie Majtánové nebyla a nemůže být nijak účelná.

„Opatrovníci se volí postupně tak, jak jsou uvedeni v jmenném seznamu,“ říká Jana Kranzová.

„Není tedy na uvážení státního zástupce, kdo bude do této role pasován,“ doplňuje Kranzová.

Starosta Jaroslav Němec si na Majtánovou stěžuje.

„Nejednala s námi přes datovou schránku, kontaktovala nás zaslaným dopisem, který nebyl odeslán ani doporučeně,“ nechápe jednání advokátky, která má bránit zájmy města, Němec.

Kdo je Silvie Majtánová?

Vedení radnice se pozastavuje také nad odbornými zkušenostmi advokátky. Kdo je tedy Silvie Majtánová, která má jednat ve prospěch okresního města?

„Rok bydlím v Bystřici pod Hostýnem. Pocházím z Brna. Jako advokátka pracuji sama od roku 2011. Jsem přesvědčena, že zkušeností mám dostatek,“ míní Majtánová.

„Se státním zástupcem Radimem Daňhelem se osobně neznám. Potkali jsme se jen u soudu. Ale není to pan Daňhel, který by mě vybral. Prostě na mě přišla řada,“ usmívá se Silvie Majtánová.

„K samotnému případu se nemůžu vyjadřovat vzhledem k probíhajícímu vyšetřování,“ uzavírá diskusi Majtánová, která sídlí v centru Bystřice pod Hostýnem.

Radní Kroměříže však prozradili, že v dopise požaduje Majtánová ustanovení osoby, která s ní bude spolupracovat na vyčíslení.

Starostovi však její požadavek přijde jako nesmyslný. „Městská rada již dříve konstatovala, že městu žádná škoda nevznikla,“ dodává starosta.

Jaroslav Němec je obviněn ze spáchání trestných činů, za které mu hrozí až deset let za mřížemi. Provinit se měl při zadávání právních služeb souvisejících se společností Vodovody a Kanalizace Kroměříž.