„Pro občany se tímto nic nezmění, služba nadále zůstává zachována. Město ale díky dohodě s GREEN Logistics CZ ušetří odhadem 300 tisíc korun ročně, což je pro rozpočet dobrá zpráva,“ uvedl místostarosta Karel Holík.

Provozovatel sběrného dvora, společnost Biopas, dosud použité pneumatiky od občanů Kroměříže na sběrném dvoře vybíral. „Jejich likvidaci společnost ale poté účtovala městu, což se samozřejmě projevovalo v nákladech Kroměříže na odpadové hospodářství,“ doplnil Holík.

Floria Jaro na Výstavišti Kroměříž, duben 2024.
VIDEO: Floria Jaro začala, expozice z tisíců květin nadchla davy

Kroměřížané na sběrném dvoře v minulém roce odevzdali 39,4 tuny použitých pneumatik. „O jejich likvidaci se nově bude starat zmíněná společnost GREEN Logistics CZ, která se kromě zpětného odběru pneumatik zabývá také odběrem autobaterií,“ sdělil mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Dohoda o zřízení místa zpětného odběru pneumatik je jedním z kroků, které město činí s cílem snížit náklady na odpadové hospodářství.

„Od letošního roku má například uzavřenou smlouvu, na základě které obdrží příspěvek na úklid odpadu z tabákových výrobků na veřejných prostranstvích. Odhadem půjde o částku mezi 200 až 300 tisíci korun. Dalších asi 450 tisíc korun radnice ušetří díky snížení počtu mobilního svozu odpadu na dva,“ přiblížil mluvčí.

Radnice loni za odpady doplácela 33 milionů

Odpadové hospodářství tvoří podstatnou položku na výdajové stránce rozpočtu města. Radnice na něj loni doplácela asi 33 milionů korun. Největším nákladem je skládkování, které letos přijde na 1250 korun za jednu tunu.

„Město proto nadále apeluje na občany, aby tříděním snižovali množství komunálního odpadu v popelnicích, a to i s ohledem na to, že v roce 2030 bude skládkování definitivně ukončeno,“ uvedl Vondrášek.

Probíhá oprava chodníku na Barbořině.
Kroměříž opravuje chodník na Barbořině. Vznikne ale i celá řada nových

Radnice podle Holíka chystá další opatření, která povedou k efektivnějším fungování systému nakládání s odpady. Rada uložila odboru služeb připravit návrh na zpoplatnění stavebního odpadu, na vybudování dalšího sběrného dvora, na zapojení podnikatelů do systému odpadového hospodářství či na zrušení odděleného sběru skla.