„Některé investice jsme nakonec vysoutěžili za méně než předpokládal projekt, tyto peníze zase obratem vracíme o investic. Díky tomu se nám třeba podaří opravit střechu Domu kultury najednou a nemusíme ji dělit na části,“ uvedl starosta města Tomáš Opatrný.

Jiné investiční akce odložili na letošní rok, třeba z důvodu nedokončeného stavebního řízení, a posílili i příjmovou stránku rozpočtu. „Zvýšili jsme nájmy v městských bytech a některé poplatky. A znovu vrátili poplatek z pobytu, který se netýká obyvatel města, ale turistů,“ popsal starosta.

SPŠ Hranice. Ilustrační foto.
Olomoucký kraj bude víc investovat. Podívejte se, co letos chystá

Poplatek město před časem zrušilo kvůli pandemii koronaviru, loni jej vrátilo a posílilo tak rozpočet o 780 tisíc korun. Pro letošní rok částku navýšilo z 20 na 35 korun. „Odpovídá to významu města, na jehož území jsou památky zapsané na seznamu Unesco a čekáváme, že nám to přinese ještě půl milionu navíc,“ dodal Opatrný.

V budoucnu se projeví úpory za energie

Vyšší byl meziročně také výběr daní, oproti roku 2022 si loni město polepšilo o 74 milionů.

Investice radnice směřuje do oprav městských budov, které zajistí úsporu energií. „Zateplujeme budovu bazénu, připravujeme totéž u fotbalového stadionu a městských bytovek, to se v budoucnu rozhodně projeví,“ vysvětlil místostarosta Jan Hebnar.

Příjmy města loni činily 982 milionu korun a výdaje 944 milionu, z toho zhruba 150 milionů šlo na investiční akce. Tou největší bylo dokončení přestavby domu bývalé vojenské správy na Havlíčkově ulici, opravy v Domově pro seniory ve Vážanech, práce na skladovacích prostorách a útulku pro kočky v lokalitě Čápka nebo rekonstrukce kotelny v Domě kultury.

V letošním roce Kroměříž proinvestuje 273 milionů, rozpočet má naplánovaný jako schodkový. Na stránce příjmové je více než miliarda korun, výdaje budou o 56 milionů vyšší.

Vybrali jsme pro vás:

Mateřská škola U Sýpky je centrální školkou ve Fulneku. Zhruba čtyři desítky let starou stavbu by měla nahradit novostavba.
Město Fulnek chce investovat, může si půjčit až 200 milionů korun
Zlato vs. stříbro. Do jakého kovu se vyplatí investovat?
ŘSD zahájí 10. června 2024 opravu 2,4 kilometru dlouhého úseku silnice I/69 u Lhoty u Vsetína. Řidiče čekají omezení.
Po silnici ze Vsetína na Zlín celé léto s omezením. ŘSD zahajuje opravu ve Lhotě
Fotbalisté Záhlinic (v červeném) ve 24. kole I. B třídy skupiny B doma nakonec po boji gólem ze závěru porazili 2:1 Chropyni. Na snímku Daniel Dušek.
Kanonýr Záhlinic Dušek čeká na nabídku. O čem sní a komu fandí?