Výberové řízení vypsala kroměřížská radnice před nedávnem poté, co se řada zaměstnanců kulturáku ohradila proti tamním poměrům a sepsala stížnost.

Nového šéfa by zařízení mělo dostat k 1. dubnu. „V úterý se konaly pohovory s žadateli. Z šestnácti uchazečů byli dva vyřazeni, neměli totiž požadované vzdělání. Většina zájemců pocházela přímo z Kroměříže,“ informoval starosta Kroměříže Miloš Malý.

Pětičlenná výběrová komise ve složení starosta města, vedoucí odboru kultury, cestovního ruchu a státní památkové péče Jiří Pánek, ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková a místostarostové Jarmila Číhalová a Marek Šindler nakonec vybrala na místo ředitele jednoho adepta.

„Nemůžeme ale zatím prozradit o koho jde. Rozhodující slovo bude mít ve čtvrtek městská rada. Dotyčný svou novou funkci ale nemusí přijmout, to už záleží na jeho volbě,“ řekl ve středu Deníku starosta Malý.

Učinit verdikt, kdo z uchazečů je nejvhodnější, prý pro komisi nebylo nikterak jednoduché.

„Samozřejmě šlo o náročné rozhodnutí. Sešli se tu lidé, z nichž každý měl různé zkušenosti. Mě osobně ale překvapila zhruba pětice z nich. Měli dobrý teoretický základ z oblasti kultury v našem městě,“ podotkla členka komise Šárka Kašpárková.

Mezi uchazeči byli podle ní i ti mladší. „Já bych neměla odvahu, proto je obdivuji, že se vůbec přihlásili. Místo ředitele vyžaduje spoustu manažerských znalostí. Zase ale na druhou stranu jim právě tyto zkušenosti chyběly,“ dodala Kašpárková.

Po nedávném sepsání petice a následném odvolání dosavadního ředitele Domu kultury Vlastimila Dvořáka prý v zařízení podle starosty Kroměříže zavládl víceméně klid. Zaměstnanci kulturáku se ale přesto k výběrovému řízení většinou nechtějí nikterak vyjadřovat.