Polák tak reagoval na protesty části zaměstnanců proti jeho vedení, které vyústily hromadnou výpovědí dvaceti lékařů. Ještě před týdnem však věřil, že vzniklou krizi zvládne zažehnat.

„Měla však velkou dynamiku, proměňovala se každým dnem. Dnes ráno jsem odeslal rezignaci k 30. červnu ministru zdravotnictví,“ uvedl v pondělí v tiskové zprávě.

Společně s ním rezignuje také zbylé vedení nemocnice.

„Když jsem v pátek oznámil své rozhodnutí vedení nemocnice, rozhodlo se rezignovat spolu se mnou,“ sdělil Polák.

Situací v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži se v uplynulých dnech zabývalo ministerstvo zdravotnictví jakožto její zřizovatel. Ministr Vlastimil Válek si naplánoval návštěvu nemocnice na příští pondělí 19. června. S tím, že zařízení navštíví, ministr počítá i nadále.

„Doufám, že lékaři, kteří podali výpověď a nechali se slyšet, že jsou kdykoliv ochotní stáhnout ji, tak to učiní, protože k tomu došlo. A budou pověřené vedení a ministerstvo informovat o svých dalších krocích,“ řekl v pondělí odpoledne Válek.

Výběrové řízení na nového ředitele bude na podzim

Polákovu rezignaci dnes ministr označil za krok, který podle něj nebyl preferován.

„Práce na zlepšení péče o pacienty v Psychiatrické nemocnici Kroměříž, kterou pan ředitel započal, musí nadále pokračovat. Za jeho působení se mnohé zlepšilo,“ uvedl Válek.

Některé kroky se vedení nemocnice ale podle něj nepodařilo vysvětlit lékařskému personálu.

Vedením nemocnice bude pověřen šéf FN Olomouc Havlík. Válek zároveň uvedl, že vytvoří tým s výborem psychiatrické společnosti, který během prázdnin navrhne strukturu výběrového řízení a model dalšího fungování nemocnice, aby to bylo v souladu s koncepcí reformy psychiatrické péče.

Hromadný exodus lékařů

Situace se v nemocnici vyostřila poté, co k posledním květnu oznámilo svůj odchod dvacet lékařů, a to včetně primářů a dalších kapacit v oboru psychiatrie. Důvodem byla jejich nespokojenost s tím, jak nemocnici Pavel Polák vede. Podle nich totiž výrazně překračuje své manažerské kompetence a neodbornými zásahy a nařízeními vstupuje do léčebného procesu pacientů.

Holešovská regata.
Holešovská Regata přiveze na palubě pestrou partu – Olympic, Jelena i Hrůzu

„Jsme přesvědčeni, že jeho osobnostní a odborné kvality nedosahují úrovně nutné k vedení žádné zdravotnické instituce a už vůbec ne tak specifické, jakou je psychiatrická nemocnice. Jsme přesvědčeni, že svým přístupem k psychiatrii je už přímým ohrožením péče o pacienty s duševními poruchami,“ uvedli lékaři ve svém prohlášení.

Pavel Polák však argumentoval, že v nemocnici jsou stejně potřeba personální obměny a hromadný exodus bere jako ozdravení nemocnice.

„Někdo nemá rád změny, a bylo by pochopitelné, že by měl po letech ‚nepohybu nemocnice‘ chuť nyní odejít. Nemocnice potřebuje personální obměnu, nyní přichází řada mladých lékařů,“ sdělil dříve Polák.

Ředitel chtěl zároveň během svého působení ve funkci zavádět řadu změn.

„Podařilo se mi najít do vedení nemocnice tým lidí, kteří mi pomohli se změnami, které nemocnici měly posunout k rozvoji. Uznávám, že proces změn měl vzhledem k již zmiňované rezistenci probíhat pomalejším tempem,“ napsal ředitel. Míní, že na skutečnou proměnu není Psychiatrická nemocnice v Kroměříži nyní připravena.