„Vedení ministerstva zdravotnictví se situací v Psychiatrické nemocnici Kroměříž velmi intenzivně zabývá a snaží se ji zklidnit. Péče o pacienty je v tuto chvíli plně zajištěna a naším cílem je, aby tomu tak bylo i v budoucnu,“ uvedl v pondělí mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Zároveň doplnil, že nemocnici hodlá osobně navštívit i ministr Válek. „Pro ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je vyřešení stávající situace prioritou, proto osobně kroměřížskou nemocnici v přespříštím týdnu navštíví,“ dodal mluvčí.

Důvodem hromadného odchodu lékařů, včetně primářů a dalších kapacit v oboru psychiatrie, je jejich nespokojenost s tím, jak nemocnici vede ředitel Pavel Polák. Podle nich totiž výrazně překračuje své manažerské kompetence a neodbornými zásahy a nařízeními vstupuje do léčebného procesu pacientů.

Psychiatrická nemocnice v Kroměříži, srpen 2021
Z Psychiatrické nemocnice v Kroměříži odchází 20 lékařů. Nátlak, říká ředitel

Ředitel Polák tvrdí, že v PNKM jsou stejně potřeba personální obměny a hromadný exodus bere jako ozdravení nemocnice. „Někdo nemá rád změny, a bylo by pochopitelné, že by měl po letech ‚nepohybu nemocnice‘ chuť nyní odejít. Nemocnice potřebuje personální obměnu, nyní přichází řada mladých lékařů. Je dobře, že se někteří z nátlakové skupiny rozhodli odejít, vnímám to jako příležitost pro ozdravení nemocnice,“ sdělil.

Ona „nátlaková skupina“ však nesouhlasí. „Spor není o prosazení reformy psychiatrické péče, ale o nekompetentnosti ředitele,“ řekli lékaři Deníku.

Psychiatrická nemocnice v Kroměříži, srpen 2021
Odchod 20 doktorů beru jako ozdravení, říká ředitel Psychiatrické nemocnice

Nabízí se otázka, zda své neshody personál s ředitelem řešil ještě před odchodem. Pavel Polák si stojí za tím, že o to dvacítka zdravotníků nestála. „Skupině protestujících lékařů byla opakovaně nabídnuta možnost dialogu, diskuse nad tím, co se jim nelíbí,“ namítl ředitel a pokračoval: „Dosud nedokázali, či nechtěli formulovat to, co by si vlastně přáli, aby bylo jinak.“

Podle něj mají v nemocnici na příští týden dlouho plánované tři diskusní setkání pro všechny zaměstnance. „Je evidentní, že je tato skupina nechce využít,“ dodal Polák.

Psychiatrická nemocnice v Kroměříži, srpen 2021
Až 1,6 milionu za nástup? Částky zmizely. Psychiatrická nemocnice po výpovědích

Vyjádření ředitele se vůbec neslučuje s tvrzením odcházející skupiny zdravotníků. „O dialog s panem ředitelem jsme se pokoušeli od jeho nástupu do funkce, neúspěšně. Proto jsme se obrátili na zřizovatele našeho zdravotnického zařízení otevřeným dopisem. Dále budeme řešit věc s ministerstvem zdravotnictví,“ napsali lékaři.