Zatímco v Kroměříži vychází roční produkce směsného komunálního odpadu na jednoho obyvatele na zhruba 183 kilogramů, ve Zlínském kraji to je podle zdrojů společnosti EKO-KOM jen 166 kilogramů.

Mezi městy České republiky, která mají mezi 20 tisíci až 50 tisíci obyvatel, je pak průměrná produkce směsného komunálního odpadu 181 kilogramů na jednoho obyvatele.

Směsný komunální odpad je zbytkový odpad, který zůstává po vytřídění využitelných a nebezpečných složek odpadu. Komunální odpad větších rozměrů, který se nevleze do klasické nádoby na směsný odpad, se nazývá objemný odpad.

Barokní meč Jana z Rottalu. Rukojeť je ze stříbra, pochva z bukového dřeva, zjistili brněnští vědci.
Holešovský barokní meč pod rentgenem a tomografem. Co vědci zjistili?

„V Kroměříži ho lidé odevzdávají na sběrném dvoře na sídlišti Zachar nebo prostřednictvím mobilních svozů,“ uvedl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Stejně jako směsný komunální odpad i objemný odpad končí na skládce. Skládkování je přitom nejdražší část odpadového hospodářství.

Každý Kroměřížan ročně vyprodukuje v průměru 58 kilogramů objemného odpadu. Spolu se směsným komunálním odpadem ročně na jednoho obyvatele města vychází cca 241 kilogramů odpadu, který končí na skládce.

„V absolutním čísle Kroměřížané v roce 2022 vyprodukovali celkem 6798 tun směsného komunálního a objemného odpadu,“ prozradil mluvčí. Dalším druhem odpadu, jehož Kroměřížané produkují velké množství, je stavební a demoliční odpad.

„V roce 2022 ho odevzdali na sběrném dvoře asi 4200 tun, což je zhruba 150 kilogramů na občana,“ dodal Vondrášek.

Pneumatiky do sběrného dvora nepatří

Sběrný dvůr jako odpad přijal loni i 39 tun pneumatik. Podle zpracovatele studie Jana Prejdy by se přitom pneumatiky neměly vybírat jako odpad, ale měly by jako součást takzvaného zpětného odběru končit v pneuservisech či v prodejnách pneumatik. Stavební a demoliční odpad pak město podle Prejdy nemá povinnost od občanů bezplatně vybírat.

„Jsou to nadstandardní služby i s ohledem na to, že Kroměříž má jeden z vůbec nejnižších poplatků za odpady v České republice, kde letos činí průměr 900 korun,“ dodal Prejda. Kroměřížané v tomto roce platí za svoz a likvidaci odpadů v základní sazbě poplatek 492 korun.

Den uniformovaných sborů 2023 na kroměřížském letišti.
VIDEO: Den uniformovaných sborů přilákal rekordní počet lidí. Podívejte se

„Město bude i kvůli nízkému poplatku za odpadové hospodářství letos doplácet kolem 33 milionů korun. Loni to bylo téměř 29 milionů korun, což na jednoho obyvatele činí doplatek více než 1000 korun,“ vyčíslil Jan Vondrášek.

Největším nákladem je skládkování, které letos přijde na 1000 korun za jednu tunu. Tato částka se bude postupně navyšovat a v roce 2030 bude skládkování definitivně ukončeno.

„Město bude stát před rozhodnutím, co bude s odpady, které dnes končí na skládce. A jaké si to vyžádá náklady. Jisté je, že bude nutné objem těchto odpadů snížit. Jiná cesta než třídění odpadů k tomu nepovede,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Podle studie mají přitom Kroměřížané v třídění odpadů velké rezervy. Třídí ve srovnání s obyvateli jiných měst malé či podprůměrné množství plastů, skla či kovů. Do černých popelnic na směsný komunální odpad lidé často chybně hází i bioodpad.

„Město chce třídění podpořit i tím, že v příštím roce chystá vybavení dalších domácností nádobami na bioodpad,“ doplnil místostarosta Karel Holík.

Poplatek za odpad se neměnil od roku 2004

Kroměřížská radnice už dříve avizovala, že bude muset zvážit také navýšení poplatku za odpad. Ten se neměnil od roku 2004.

„Náklady města na odpadové hospodářství se přitom výrazně zvýšily. Pokud bychom chtěli, aby je poplatek od občanů pokryl, museli bychom ho zvýšit zhruba čtyřnásobně,“ řekl už dříve Holík.

„Nikdo neuvažuje o tom, že bychom z něj pokryli všechny náklady, takto výrazně občany zatížit nechceme. Vždy navíc budou platit výjimky v podobě slevy či osvobození od poplatku pro některé skupiny obyvatel, zejména pro malé děti a seniory. Ale domnívám se, že většina občanů by případné navýšení v řádu stokorun, což je například měsíční splátka placené televize či jedna návštěva v restauraci, ekonomicky unesla,“ uvedl Holík.

Zhruba 60 procent komunálního odpadu v Kroměříži šlo vytřídit
Zhruba 60 procent komunálního odpadu v Kroměříži šlo vytřídit

Poplatek, který platí Kroměřížané, patří v okolí k nejnižším. Na 600 korun vyjde poplatek za svoz a likvidaci odpadu například obyvatele Vsetína, Chropyně či Morkovic. V Holešově lidé platí 696 Kč, v Hulíně 800 Kč, v Olomouci 804 korun a ve Zlíně 900 Kč. 

„Posledně zmíněná města již poplatek navýšila. Je zjevné, že úvahy o stejném kroku čekají i nás,“ uzavřel starosta Opatrný.

Kolik platí lidé za odpad v okolních městech?

 • Chropyně – 600 korun
 • Morkovice-Slížany – 600 korun
 • Holešov – 696 korun
 • Hulín – 800 korun
 • Rožnov pod Radhoštěm – 684 korun
 • Valašské Meziříčí – 490 korun (od příštího roku plánují navýšení na 600 korun)
 • Olomouc – 804 korun
 • Zlín – 900 korun
 • Vsetín – 600 korun
 • Otrokovice – 480 korun (od příštího roku 720 korun)
 • Uherské Hradiště – 500 korun (od příštího roku 1000 korun)