„V areálu budou vyměněny rozvody zajišťující přívod a cirkulaci vody i těleso velkého bazénu. Rekonstrukce by měla být hotova do začátku letošní sezony, řekla předsedkyně výboru pro regeneraci městské památkové rezervace a pro rozvoj města Blanka Šimůnková (ODS).

Koupaliště Bajda je v provozu asi třicet let. „Loni se těsně před spuštěním provozu objevila havárie na rozvodech vody na několika místech. Vypadalo to, že asi budeme muset Bajdu zavřít. Nicméně závady se podařilo provizorním způsobem odstranit a celé léto se to monitorovalo,“ vysvětlila Šimůnková, proč radnice urychlila plány na rekonstrukci areálu.

Podle ní bude letos opraven velký bazén, byť by úpravy potřeboval i dětský. Radnice však nenašla dalších několik milionů, které by byly potřeba. Dětský bazén tak čeká oprava až později.

„Optimální by bylo udělat to najednou celé, ale rozpočet města to bohužel neumožňuje,“ řekla Šimůnková.

Opravy areálu komplikují i nevypořádané církevní restituce. Koupaliště totiž zčásti leží na pozemcích, které patřily olomouckému arcibiskupství a nyní jsou blokovány.

Město se tak podle Šimůnkové například musí na opravě rozvodů vody vedoucích přes tyto pozemky domlouvat s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, jemuž pozemky patří. Fakt, že celý areál nepatří městu, omezuje výraznější investice do koupaliště. Radnice chystala jeho modernizaci, nakonec však jen opravila chemické hospodářství nevyhovující hygienickým požadavkům.

„Městu patří těleso velkého bazénu a dětský bazén, brouzdaliště jen asi z jedné třetiny. Všechno okolo je v majetku státu,“ podotkla Šimůnková.

Kdyby město pozemky získalo, bylo by podle ní možné doplnit areál například o skluzavky pro děti, jež by nenarušovaly ráz Podzámecké zahrady sousedící s koupalištěm.