„Jiný postup nebyl možný. Ve spolupráci s architektem jsme vyhodnotili studii, kterou nechalo zpracovat minulé vedení města, jako absolutně nevyužitelnou. Hlavními problémy byly uživatelsky nevhodné řešení haly a také její vysoká cena,“ vyjádřil se starosta města Tomáš Opatrný (ANO).

Radní už schválili investiční záměr a zadali atelieru z Olomouce, aby zpracovala architektonickou studii haly. Stavba by měl být dokončena ještě v tomto volebním období.

Studie z toho minulého počítala se stavbou haly s kulatým půdorysem.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Covidová očkovací ambulance v Kroměřížské nemocnici končí

„Jako problematické se jeví prosklené stěny, kvůli kterým by sportovci byli při hře oslňováni. Nevhodně byly řešené i vstupy a tribuny. Hala byla navíc prostorově velmi naddimenzovaná, což by stavbu prodražilo zhruba o 150 milionů,“ dodal starosta Kroměříže.

Původní studie také počítala s obestavěním 40 tisíc metrů kubických, nová pracuje podle radních s limitem do 27 tisíc metrů kubických.

Půdorys haly má být nyní obdélníkový.

„Je to vhodnější řešení pro využití prostoru. V oválné hale bez rohů zůstává spousta nevyužitého místa,“ míní vedoucí odboru investic na kroměřížské radnici Libor Pecháček. Hala má sloužit pro řadu sportů. Umístěna bude poblíž plaveckého bazénu a fotbalového stadionu.

„Je to vhodné řešení. Přesné umístění haly bude součástí studie,“ konstatoval architekt olomoucké společnosti Miroslav Pospíšil na pracovním jednání, kde byl záměr představen zastupitelům.

Kritika kvůli zadání studie

Za zpracování architektonické studie zaplatí město společnosti Atelier-r zhruba 1,7 milionu korun. Opozice však kritizuje, že nebylo vypsáno výběrové řízení.

„Díval jsem se na obdobné studie, které byly vytvořeny v okolí a ty se pohybovaly v jiných cenách. Například v Boskovicích 300 tisíc, v Lanškrouně 356 tisíc, či v Kuřimi 689 tisíc korun. A my máme studii za 1,7 milionu korun, což je diametrálně odlišné. Narážím tím na hospodárnost. Kdyby bylo vypsáno výběrové řízení, mohlo město ušetřit,“ uvažuje opoziční zastupitel Vratislav Krejčíř (Piráti).

Podle starosty Tomáše Opatrného zvolila radnice tento postup, aby byla stavba co nejdříve hotová.

„Mohli bychom udělat architektonickou soutěž, nicméně ta by trvala minimálně rok. Šlo nám především o rychlost a také o kvalitu tohoto architekta a jeho díla,“ reagoval starosta Opatrný.

„Nic neporušujeme,“ zní z radnice

„Máme zkušenosti s územním plánem, kdy probíhala soutěž a pak přišla na řadu ještě odvolávání a vše trvalo dlouho. Řekli jsme si, že chceme, aby hala za čtyři roky stála, proto jsme zvolili tento postup. Je třeba také říci, že nic neporušujeme. Je to v souladu se zákonem, vyhláškami i našimi směrnicemi,“ ujistil místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL).

Olomoucká společnost atelier-r podle navrhla v minulosti několik podobně zaměřených hal. Nejblíže Kroměříži je hala v Prostějově, která byla postavena před několika lety za pomoci dotace.

„To je i naše snaha. Bavíme se o investici vyšší než 300 milionů korun. Budeme sledovat dotační možnosti od státní Národní sportovní agentury i od Zlínského kraje,“ řekl starosta Opatrný. Podle předpokladů by stavba mohla probíhat v letech 2025 či 2026.

„Jedná se o hrubý odhad, který bude záviset zejména na tom, jak se podaří zajistit financování této investice,“ doplnil.

Sportovní hala o rozměrech hřiště 40 na 20 metrů bude vhodná na házenou, florbal a další sporty. V Kroměříži citelně schází. Halové sporty lze na soutěžní úrovni provozovat pouze v letité sportovní hale v Kotojedské ulici, která je však vytížená zejména basketbalem a na další sporty prostor nezbývá.