„Snížili jsme dříve požadovaný limit příjmu, protože někteří žadatelé tento limit těsně nesplňovali. Další lidé nám při nedávné prohlídce bytů říkali, že se ani hlásit nebudou, protože podmínky přidělení bytu nesplňují. Snažíme se tak zájemcům vyjít vstříc,“ poznamenal místostarosta Pavel Motyčka.

Město nabízí 18 bytů 1+kk o výměře zhruba 33 metrů čtverečních a sedm bytů 2+kk o výměře cca od 54 do 67 metrů čtverečních. Nejedná se o sociální byty.

Polyfunkční dům v Havlíčkově ulici v Kroměříži byl v pátek 1. září 2023 slavnostně otevřen.
VIDEO: V Kroměříži dokončili nové městské byty. Takto vypadají uvnitř

„Žadatel – jednotlivec musí prokázat, že má příjem v rozmezí 0,5 až 1,2 násobku průměrné hrubé mzdy. Dolní hranice odpovídá zhruba příjmu 20 tisíc korun čistého, dříve to bylo asi o čtyři tisíce více. Podobně se snižuje požadovaná dolní hranice příjmu pro páry, které musí prokázat společně příjem v rozmezí 0,7 až 1,5 násobku průměrné hrubé mzdy,“ popsal vedoucí radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal.

Podle Motyčky by městská rada mohla o přidělení prvních bytů rozhodnout ještě v září. Žadatelé jsou v drtivé většině mladí lidé, kteří v Kroměříži pracují, ale dosud bydlí jinde.

Veřejné prostranství u parkovacího domu ve Velehradské ulici
Co bude s prostorem u parkovacího domu ve Velehradské? Jednou z variant je park

„Naším záměrem bylo, aby tito mladí lidé nalezli v Kroměříži zázemí a ve městě v budoucnu zůstali. Co se jejich profesí týče, žadatelé pracují například v nemocnici či v psychiatrické nemocnici, v automobilovém průmyslu nebo v pohostinství,“ doplnil Motyčka.

Zájemci o startovací byt si stále mohou podat žádost, a to v pracovní dny na podatelně Městského úřadu Kroměříž, datovou schránkou či v úřední hodiny na odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Nájem se každý rok navýší

Nájemní smlouva bude uzavřena na jeden rok s možností dvojnásobného prodloužení, tedy celkově nejdéle na tři roky. „Výše nájemného bude v prvním roce užívání bytu činit 150 korun za metr čtvereční měsíčně, ve druhém roce 200 korun za metr čtvereční a ve třetím 250 korun za metr čtvereční. Podmínky pro přidělování bytů jsou na webu města,“ uvedl mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Město rekonstruovanou budovu bývalé vojenské správy slavnostně otevřelo na začátku září. Celkové náklady na opravu objektu činí přes 158 milionů korun. „Asi 38 milionů korun by město mělo obdržet jako dotaci ze Zlínského kraje a z evropských fondů,“ doplnil mluvčí.

Základní škola v Morkovicích-Slížanech.
V Morkovicích odvolali kritizovanou ředitelku školy. Budu se bránit, říká

V rekonstruovaném domě jsou ještě čtyři větší byty o výměře 3+kk. „Tyto byty si město ponechá pro vlastní potřeby. Jednou z možností je například možnost využít tyto bytové jednotky pro zajištění služeb, které ve městě chybějí, například je nabídnout lékařům. Kromě bytů vzniklo v nově opravené budově i moderní sídlo kroměřížské městské policie,“ uzavřel Jan Vondrášek.