„Město Kroměříž a Arcibiskupství olomoucké jsou nejbližšími sousedy a sousedé spolu mají komunikovat. To je to, co si slibujeme od podpisu memoranda. Město je připravené v určité formě podporovat provoz zámku a Podzámecké zahrady. Jsme rádi, že tato zahrada je otevřená všem,“ uvedl starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Vedení radnice zároveň doufá, že některé akce pro veřejnost se přenesou do areálu zámku či zahrady tak, aby se zvýšila atraktivita a návštěvnost Kroměříže i Zlínského kraje.

„Jakmile jsme převzali správu Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady, začali jsme hledat různé cesty k tomu, aby bylo možné nechat zámek i přilehlou zahradu přístupnou veřejnosti. Nechceme nic a nikoho omezovat,“ řekl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Stejný zájem má podle vyjádření Němce i vedení Kroměříže. Zvláště volný vstup do Podzámecké zahrady je důležitý nejen pro turisty navštěvující město, ale také pro Kroměřížany, kteří park hojně využívají.

„Již před časem jsme se setkali s panem starostou a hovořili o tom, jak najít cestu ke spolupráci. Toto jednání vyústilo ve skutečnost, že dnes máme na stole právě podepsané memorandum o spolupráci. To však nemá podobu konkrétní smlouvy, ale říká, o co chceme usilovat a čeho chceme dosáhnout,“ dodal Graubner.

Účastníci memoranda by měli společně propagovat realizované projekty v cestovním ruchu, aktivně vyhledávat externí zdroje na investiční záměry, obnovu památek a jejich trvale udržitelného zpřístupnění.

Memorandum deklaruje i snahu podílet se společně na vybudování odstavného parkoviště mimo centrum města, na přípravě zpřístupnění Podzámecké zahrady od Maxova dvora i na přípravě turistických tras Kroměříž – Rymice – Holešov a Olomouc – Chropyně – Kroměříž – Velehrad. Konkrétní rozsah spolupráce bude následně předmětem dalších jednání.