Úsek je podle vedení města sice poměrně krátký, nicméně velmi důležitý, jelikož je součástí dálkové cyklotrasy. „Je to další část našeho velkého záměru vybudovat kvalitní cyklostezku z Kroměříže přes Kvasice až do Otrokovic a dále kolem Baťova kanálu,“ vysvětlila místostarostka Kroměříže Olga Sehnalová.

V současné době je úsek podle Sehnalové sice průjezdný, podmínkou je ale pěkné počasí a sucho. Mimo cyklistů cestu navíc využívají i obyvatelé některých rodinných domů, kteří dlouho žádali jeho opravu. „Opakovaně jsme usilovali o dotaci a teprve v letošním roce jsme byli úspěšní,“ dokreslila Sehnalová.

Na výstavbu stezky, která bude hotova do konce letošní roku, pak bude zapotřebí téměř šest milionů korun. Většinu bude pokrývat asfaltový povrch, osmdesát metrů však bude nutno kvůli nevyhovujícímu terénu pokrýt dlažbou. „Ze Státního fondu dopravní infrastruktury jsme na to získali tři a půl milionu korun,“ doplnil vedoucí odboru rozvoje Josef Koplík.

Nová cyklostezka, jejíž součástí bude i letos budovaná část, kompletně příští rok propojí Kroměříž a Kvasice. Na její výstavbu získala radnice dotaci z Evropské unie, která pomůže zbudovat kvalitní úsek pro cyklisty i bruslaře.

„Projekt jsme zpracovávali ve spolupráci se Sdružením obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě a jsme velice rádi, že jsme ve výzvě uspěli. Můžeme se tedy konečně pustit do plánu propojit Kroměříž se Slováckem a dokonce i Slovenskem s využitím koridoru řeky Moravy a Baťova kanálu,“ prozradila místostarostka Sehnalová.

Celkově si úsek vyžádá více než šestačtyřicet milionů korun, přičemž většinu zafinancuje právě evropská dotace. „Obec Kvasice zafinancuje úsek ve svém katastrálním území asi milionem a čtvrt a zbývající sumu, tedy šest a půl milionu korun zajistí město Kroměříž ze svých zdrojů,“ konstatovala projektová manažerka radnice Jana Pošvancová.

Cyklostezka s asfaltovým povrchem, jejíž výstavba bude u konce v polovině roku 2010, povede z Kroměříže podél řeky Moravy až k silničnímu mostu u Kvasic. Odtud by do budoucna měla pokračovat do Nedakonic.