Zařazením pečovatelské služby pod SSKM město ušetří náklady na provoz, jako je například část nákladů spojených s administrativou sociální služby či na právní, ekonomické či IT služby.

„Chtěl bych ujistit klienty, že služby budou zajištěny nadále ve stejném rozsahu, jako je tomu v současnosti. Do budoucna navíc počítáme s investicemi, které povedou ke zkvalitnění služeb,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

Šarlota Jakubíčková je prvním miminkem roku 2024 v Kroměříži. Na snímku s maminkou Martinou Jakubíčkovou ze Zborovic.
Šarlota je prvním miminkem roku 2024 v Kroměříži

Pečovatelská služba se zaměřuje převážně na poskytování péče v domácnostech klientů. Pečovatelky jim pomáhají s tím, co již s ohledem na svůj věk či zdravotní problémy sami nezvládnou, tedy s osobní hygienou a zajištěním stravy a chodu domácnosti. Sociální pracovnice také poskytují klientům i jejich rodinným příslušníkům sociální poradenství.

Kromě terénních služeb pečovatelská služba klientům nabízí i bezbariérová střediska osobní hygieny v Kroměříži a v Tlumačově. Využívají je hlavně uživatelé, kteří nemají přizpůsobeny podmínky pro zajištění hygieny v domácím prostředí.

Podzimní výsadba stromů. Ilustrační foto.
V Kroměříži letos vysadili přes 300 stromů, potýkají se však s vandalismem

Pečovatelky klientům zajišťují i zprostředkovávají společenský kontakt s ostatními uživateli, kdy se spolu mohou věnovat například stolním hrám, malování či luštění křížovek. Klienti si mohou půjčit i kompenzační pomůcky – invalidní vozík, chodítko, polohovací postel či WC křeslo.

Pečovatelská služba sídlí v ulici Nitranská, má necelé dvě desítky zaměstnanců. Starají se ročně zhruba o 200 klientů, z nichž většina je starších 80 let. Činnost Pečovatelské služby Kroměříž je financována z dotací od ministerstva práce a sociálních věcí, Zlínského kraje, města Kroměříže a jiných obcí a také úhradami od klientů.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAUJMOUT: Kroměříž oslavila příchod nového roku 2024 ohňostrojem

Zdroj: Věra Smýkalová