Lidé se mohou těšit na komentované prohlídky, promítání dokumentu o slavném krajanovi a také koncert v podání kytaristy a zpěváka Oskara Petra, hudebního seskupení Truet a kroměřížské kapely Jamtour.

„Je to sice víceméně konec turistické sezony, ale protože to bude celoročně přístupná záležitost, tak to na ni v podstatě navazuje. Doufáme tedy, že bude Kroměříž i mimo ni pro turisty zajímavá a vyhledávaná," řekl už dříve Deníku mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Nebude se podle něj jednat o expozici muzejního typu s osobními předměty, ale o interaktivní záležitost, která by měla v lidech vyvolat emoce navozující scénický doprovod například k jeho písničkám a básním, proto nejde podle něj charakter expozice správně popsat.

„Chce to zažít. Přiblíží člověku pocity, kterými se Kryl musel zabývat a vyrovnávat během působení v hudební sféře a především kvůli takzvanému bezdomoví: nemohl být doma ani tady, ani v exilu," vysvětlil mluvčí kroměřížské radnice.

Před uskutečněním veškerých plánů ohledně expozice radnice kontaktovala především zpěvákovu manželku, s níž je starostka Daniela Hebnarová ve spojení už řadu let.

Náklady na rekonstrukci budovy Starého pivovaru činily podle mluvčího 6,8 milionu korun, které pokryla dotace.

„Expozici samotnou pak nechalo město vybudovat z vlastních zdrojů a to za 2,4 miliony korun," dodal Pavel Zrna.

Přímo z nové expozice pak budou moci lidé zamířit třeba na výstavu s názvem Tiskařská rodina Krylů, kterou už ve čtvrtek otevře Muzeum Kroměřížska: v jeho Malé galerii potrvá do 5. října.

„Výstava ve zkratce představí mimo jiné těžké počátky tiskárny v Kroměříži, předání rodinného podniku do rukou Karla Kryla mladšího a rozšíření činnosti o nakladatelství, ale i složitou situaci po ukončení války až po likvidaci firmy v padesátých letech dvacátého století," nastínil ředitel muzea Jiří Stránský.

Otevření obou expozic je součásti celého cyklu akcí, které byly tento rok v Kroměříži na počest Karlu Krylovi věnovány, a to kvůli připomenutí jeho dvojitého výročí: sedmdesáti let od narození a dvacet let od úmrtí dodnes oblíbeného umělce.