Jak informoval Kroměřížský deník už několikrát, městu vyprší nájemní smlouva na pozemky na Čápce koncem srpna. Zastupitelé budou o směně jednat na prvním zasedání po prázdninách 1. září, tedy den po vypršení platnosti dohody.

PMS Reality původně chtěla pozemky v okolí výstaviště Floria, které provozuje s ní spojená společnost Textil Invest, pozemky za šlechtitelským ústavem a pozemky v okolí Havlíčkovy ulice.

„Pozemky, které se zdály být někomu sporné, jsme z plánu vyjmuli. Jednalo se o místo mezi výstavištěm a částí, které se říká Pekelce II, a o některé pozemky v Havlíčkově ulici za výzkumným ústavem. Jiné pozemky jsme naopak museli přidat, ať je to ten na Hanáckém náměstí kolem chodníku u zbořené budovy kasáren a část pozemků vedle společnosti Fontána na okraji Vážan," konstatoval kroměřížský starosta Jaroslav Němec (ANO). Podle něj město nemá v současné době jiné vhodné místo pro psí útulek, než je lokalita na Čápce.

Místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL) ale upozorňuje, že útulek stojí v lokalitě, ve které je plánovaná výstavba rodinných domů. „Budeme to za deset let řešit znovu," míní. Podle něj jsou v Kroměříži pozemky, kde se dá postavit nový útulek.

ANO a ČSSD, které mají v sedmadvaceti­členném zastupitelstvu jedenáct hlasů, budou nyní hledat pro výměnu pozemků podporu opozice. Najdou ji zřejmě u pěti zastupitelů ODS včetně bývalé starostky Daniely Hebnarové.

„S touto směnou nemám problém. Nejedná se o super lukrativní pozemky, po jejichž ztrátě by město mělo mít problémy. Navíc útulek už na Čápce je a funguje. Kdekoliv jinde bychom stavěli nový, objevily by se potíže," řekla exstarostka.

Město prodalo pozemky na Čápce v červnu 2006 za víc než 10,5 milionu korun. Území je určeno pro obytnou zástavbu, útulek se měl stěhovat už v roce 2012 a péči o psy měla převzít soukromá bezpečnostní agentura. K dohodě ale nakonec nedošlo.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU