„Nynější výše nájemného zdaleka nepokrývá náklady na opravy domů, které město bude muset vynaložit. Město tak nájemníky dotuje na úkor ostatních občanů, kteří v městských bytech nebydlí. To jsme nepovažovali za spravedlivé,“ uvedl starosta Kroměříže Tomáš Opatrný.

Město nyní vlastní 489 bytů, které spravuje jím vlastněná společnost Kroměřížské technické služby (KTS). Jedná se o klasické městské byty, byty v domech zvláštního určení pro soběstačné seniory a zdravotně postižené a byty pro příjmově vymezené skupiny obyvatel.

Nástropní malby v holešovském zámku.
V českých zemích nemají obdoby: holešovský zámek zve na unikátní nástropní malby

„Byty, respektive domy jsou v různém stavu. Interiéry jsou udržovány, ale v blízké budoucnosti bude potřeba opravovat fasády, střechy, kotelny či balkóny budov,“ řekl místostarosta a jednatel KTS Jan Hebnar. KTS podle něj bude část zvýšeného nájemného odkládat a šetřit právě na tyto velké a nezbytné investice.

Tři kategorie městských bytů

Domy byly rozdělené do zmíněných tří kategorií.

„Nájemníci bytů na adrese Lutopecká 1422, na náměstí Míru 520 a v Jánské 31 budou od července platit 150 korun za metr čtvereční. Lidé, kteří si od města pronajímají byt na adresách Nitranská 4265, U Sýpek 3303, U Sýpek 3209 a v domech zvláštního určení na adresách Nitranská 4091, Nitranská 4092 a Nitranská 4264, budou za metr čtvereční plochy platit 120 korun,“ vyjmenoval mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Sto korun za metr čtvereční pak od 1. července bude stát nájemné v domech Kotojedská 1064, Kotojedská 1065, Kotojedská 1011, Kotojedská 1012, Bílany 33 a v bytech pro příjmově vymezené skupiny obyvatel na adresách Lutopecká 1410 a Lutopecká 1411.

Stávající výše nájmů byla neudržitelná

„Občané, kteří by kvůli vyššímu nájemnému nevyšli se svým příjmem, mohou požádat o státní sociální podporu. Stávající cena nájemného byla neudržitelná. Fakticky tak město touto podporou určité skupiny obyvatel supluje sociální politiku státu,“ míní radní Jiří Kašík.

V ulici Na Lindovce v Kroměříži vznikne nový odstavný pruh. Vzniknou tak parkovací místa.
Na Lindovce bude nový odstavný pruh. Vzniknou nová parkovací místa

Podle místostarosty Pavla Motyčky se občané mohou s případnou žádostí o pomoc obrátit na pracovníky radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

„Poradí každému zájemci, jaké jsou další možnosti řešení jeho situace. Může se jednat například o pomoc s vyřízením žádostí o příspěvek na bydlení,“ doplnil Motyčka.

Město pronajme další byty v Havlíčkově ulici

Kroměříž má kromě výše zmíněných bytů ještě byty v Kollárově ulici, které využívá například k výpomoci nemocnici při ubytování lékařů.

„O výši nájemného rozhoduje rada. Smlouvy byly už dříve uzavírány na částky odpovídající navýšení v ostatních bytech od 1. července,“ přiblížil místostarosta Karel Holík, který je také jednatelem KTS. Město bude rovněž pronajímat nyní dokončované byty v bývalém domě vojenské správy v Havlíčkově ulici, pro jejichž přidělování platí zvláštní podmínky.