Celkem nechá radnice ve městě pokácet asi 150 stromů v havarijním stavu, vysadí se 350 nových a ošetřeno bude 340 stromů. Rozsáhlá obnova zeleně přijde na zhruba sedm milionů korun, město požádalo o evropskou dotaci, ze svého rozpočtu plánuje dát 20 procent nákladů.

Kácení v některých částech města se nelíbilo některým obyvatelům a Straně zelených (SZ), která iniciovala petice a protestní procházky městem. „Petice proti nadměrnému kácení nese 850 podpisů. Potěšilo nás, že další odborník dal za pravdu konstatováním, že není nutné Kollárku plošně vykácet, pouze většinu stromů ošetřit a jen několik jedinců doporučil k nahrazení mladými stromky," uvedl zastupitel Richard Kreml (SZ-Zdravé Kroměřížsko).

Protestujícím se nelíbilo ani plánované kácení v ulici Za Květnou zahradou, na rekonstrukci tamního stromořadí topolů však město trvá. Stromy jsou podle Hebnarové staré a nebezpečné. „Stromů je sice podle našeho názoru škoda, ale bereme argument, že topol je rychle rostoucí dřevina," poznamenal Kreml.

Město chce s obnovou zeleně začít na podzim, práce má rozdělené do čtyř etap. Regenerace stromořadí a ošetření stromů se týká asi 15 ulic.