„Vypadal jako metla, větve až na zem a nahnutý,“ zhodnotil původní smrk starší muž, který usazení stromu sledoval. Nenadálá dopolední akce vzbudila v Kroměříži vůbec velký zájem kolemjdoucích. „Když jsem přišel na náměstí a strom tu nebyl, říkám si ježíšmarjá, asi spadl. Pak jsem ale viděl, že je naložený na autě, které přijíždělo z Kovářské ulice. Asi chtěli mít jistotu, byl totiž nakloněný a tak ho kvůli bezpečnosti sundali, ořezali a znovu usadili,“ dohadoval se František Ogrodník z Kroměříže.

Realita ale byla jiná, radnice totiž nakonec vybrala úplně jiný strom: ten nakonec pochází z ulice Pod Barbořinou. „Původní strom z Gorkého ulice na svém stanovišti vypadal rovný a pěkný. Nicméně při kácení byl kmen bohužel narušen natolik, že se strom po usazení na náměstí jevil nestabilní. Pokud by ho navíc zatížil sníh či zmrazky, mohl by spadnout,“ vysvětlil místostarosta města Marek Šindler.

Podle starosty Jaroslava Němce radnice k výměně vánočního stromu přistoupila právě hlavně z bezpečnostních důvodů. „Nechtěli jsme se dočkat podobné události, jaké se staly v uplynulých letech například v Praze. Bezpečnost je pro nás prioritou,“ konstatoval starosta.
Velké náměstí tak nakonec letos bude zdobit smrk pichlavý, který rostl na veřejném pozemku u rodinného domu v ulici Pod Barbořinou. Je asi deset metrů vysoký a jeho stáří odhadl Martin Posolda z odboru správy majetku a služeb zhruba na 37 let.

Pracovníci Kroměřížských technických služeb strom dnes nazdobí, aby byl připravený na zítřejší slavnostní rozsvícení. „Zajímavostí je, že jiný strom z ulice Pod Barbořinou, navíc také smrk pichlavý, stál na Velkém náměstí také loni,“ dodal mluvčí radnice Jan Vondrášek.
„Teď už vypadá hezky, na jeho rozsvícení se určitě podívat půjdu,“ uzavřel rychlou výměnu kroměřížského vánočního symbolu za přihlížející obyvatele města František Ogrodník.


Video z výměny vánočního stromu v Kroměříži si prohlédněte na facebookovém profilu Kroměřížského deníku