Podle starosty Kroměříže Tomáše Opatrného je kašna na Milíčově náměstí v havarijním stavu. Z nedostatků zmínil například viditelné praskliny v konstrukci.

„Jelikož se jedná o dominantu náměstí, rádi bychom kašnu obnovili tak, aby se do ní dala napouštět voda a aby obyvatelům města i návštěvníkům opět dělala radost,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Travnatou plochu na Masarykově náměstí v Kroměříži brzy ozdobí bronzová socha s názvem Ležící kukla od sochaře Čestmíra Sušky.
Náměstí v Kroměříži oživí umění, čtvrt tuny vážící Ležící kukla sochaře Sušky

Restaurátor městu doporučil rozebrání narušeného kamenného obvodu kašny, vyrobení nové kopie kamenného obvodu z pískovce a restaurování kamenného prvku kašny, který je uprostřed.

Dále je podle odborníků vhodné instalovat novou technologii ve strojovně, nové potrubí mezi strojovnou a vodním prvkem a nové nerezové prvky technologie v samotné kašně.

Město obnovuje pylony, monumenty, které dříve označovaly hranice Kroměříže; únor 2024
Kroměříž obnovuje pylony, monumenty, které dříve označovaly hranice města

Vypracování projektové dokumentace přijde město zhruba na 190 tisíc korun, odhad nákladů na samotnou rekonstrukci bude známý po dokončení projektové dokumentace.

Kašna není kulturní památkou. Jedná se o repliku původní kašny, která už byla v uplynulých letech opravována. „Jde však o významný pohledový prvek, který se podílí na vytváření pozitivního dojmu z celého Milíčova náměstí,“ uzavřel Opatrný.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: V Hulíně letos dokončí rozsáhlou rekonstrukci sokolovny

Zdroj: Zdroj: Město Hulín, Deník