„Budova je opotřebovaná, neboť léta sloužila městské policii v nepřetržitém režimu. Je potřeba opravit zejména střechu a vnitřní prostory tak, aby odpovídaly dnešním standardům,“ uvedl starosta Kroměříže Tomáš Opatrný.

Stavební práce komplikuje kulturní význam budovy

Podle něj rekonstrukci komplikuje a prodražuje fakt, že budova je kulturní památkou. „Město proto vybíralo firmu, která má s rekonstrukcí takto významných budov zkušenosti,“ dodal Opatrný.

Radní vybrali jako zhotovitele ROVELIS – Kroměříž (tvoří ho společníci Rovina stavební a ELIS-střechy), který nabídl 20,6 milionu korun. Oproti předpokládané hodnotě zakázky jde o úsporu téměř tři miliony korun.

Vizualizace plánovaného přístaviště v Kroměříži.
Splavnění Baťova kanálu do Kroměříže o krok blíže. Úřad je pro, ale má podmínky

Práce zahrnují rekonstrukci stávajícího krovu a střechy budovy, repase oken a dveří, rekonstrukci sociálního zařízení, vzduchotechniky a také rozvodů elektřiny, vody i topení, včetně úprav stávající kotelny.

„Projekt zahrnuje i renovaci budoucích kanceláří pro zaměstnance Městského úřadu Kroměříž, včetně drobné úpravy dispozic podle potřeb úřadu,“ poznamenal vedoucí odboru investic Libor Pecháček. Oprava má být zahájena ještě letos a dokončena v příštím roce.

Historie stavby

Dům na Velkém náměstí číslo popisné 33 byl postaven na začátku 16. století. Pro Kroměříž netypický měšťanský dům obsahuje pozdně středověké prvky. Klenby v přízemí a sklepech pak poukazují na barokní rekonstrukci. Městu dům patří nepřetržitě od roku 1764. Uprostřed domovního průčelí se dokonce nachází reliéfní městský znak, avšak s nepůvodním datováním „1600“.