„Vývoj trhu s energiemi, jejichž cena začala prudce růst po vypuknutí války na Ukrajině, není bohužel příznivý. Výrazné snížení cen se tak v následujících měsících bohužel nedá očekávat,“ poznamenal místostarosta Jan Hebnar.

Město Kroměříž zřizuje 19 příspěvkových organizací a je zakladatelem jedné obchodní společnosti, kterou jsou Kroměřížské technické služby (KTS). Tyto organizace mají ve své správě 217 odběrných míst elektřiny a 77 odběrných míst plynu.

Polyfunkční dům v Havlíčkově ulici v Kroměříži byl v pátek 1. září 2023 slavnostně otevřen.
VIDEO: V Kroměříži dokončili nové městské byty. Takto vypadají uvnitř

„Celková spotřeba elektrické energie se pohybuje kolem 5,5 tisíc MWh a plynu kolem 15 tisíc MWh. Z toho tři největší odběratelé, KTS, Sportovní zařízení města Kroměříže a Sociální služby města Kroměříže, odeberou asi 10,5 tisíce MWh plynu,“ vyčíslil mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Plyn město hromadně nakupovalo poprvé

Město a jeho organizace měly do letošního roku zajištěnou elektřinu na základě hromadného nákupu na burze, plyn se dosud hromadně nenakupoval.

„Plyn jsme nyní nakoupili pro tři velké odběratele v ceně 1550 korun za MWh od dodavatele Pražská plynárenská, menší odběratelé mají uzavřené přímé smlouvy s dodavatelem innogy za podobnou cenu. Elektřinu město koupilo na příští rok pro všechny organizace za 3750 korun za MWh u společnosti CENTROPOL ENERGY,“ popsal vedoucí radničního odboru investic Libor Pecháček.

Velký bazén v Kroměříži byl po deseti letech vypuštěn a znovu napuštěn vodou.
Velký bazén v Kroměříži byl po deseti letech vypuštěn a znovu napuštěn vodou

Podle Hebnara město s ohledem na nejistý vývoj na trhu s energiemi nechtělo uzavírat smlouvu na delší období.

„Predikce vývoje cen na rok 2025 je nyní krajně nejistá. Nezbývá, než situaci sledovat a aktuálně reagovat. Nesedíme ale s rukama v klíně, snažíme se, aby náklady města na energie klesaly. Připravujeme proto instalaci fotovoltaiky na některé budovy města a jeho organizací, které jsou pro tyto účely vhodné,“ uzavřel Hebnar.