„Na realizaci projektu se dohodly město Kroměříž a Muzeum Kroměřížska,“ uvedla Šárka Kučerová z kroměřížské radnice s tím, že doposud je luneta uložena v prostorách Arcibiskupského zámku, aniž by ji mohla veřejnost vidět.

Radní Jiří Kašík, který má na starost kulturu a cestovní ruch, připomněl, že čtyři z pěti Švabinského mozaikových lunet připomínajících významné události české historie jsou umístěny na zdi areálu hotelu a restaurace Octárna, bývalého františkánského kláštera, a jsou veřejnosti běžně přístupné.

Ilustrační foto - krytý plavecký bazén v Obvodové ulici v Kroměříži, leden 2024.
Letní opravy kroměřížského bazénu. Radnice schválila projekt za miliony

„Umístěním páté lunety v podloubí muzea vznikne pro turisty další lákavý cíl putování městem,“ řekl radní Jiří Kašík, který má na starost kulturu a cestovní ruch.

„Podnět k realizaci vzešel od nás, symbolicky se tak luneta propojí s Památníkem Maxe Švabinského, kde prezentujeme sedm desetiletí umělcovy tvorby,“ doplnila Martina Miláčková, ředitelka Muzea Kroměřížska.

Cyklostezka z Kroměříže do Kvasic.
Kroměříž usiluje o dotaci na stavbu cyklostezky do Postoupek

Pětice obloukových mozaikových obrazů, které Max Švabinský vytvořil ve 40. letech minulého století, byla původně určena na výzdobu lodžie severního průčelí Národního divadla v Praze.

Tam ale umístěny nebyly, a tak od roku 1973 zdobily okenní výklenky Colloredovy kolonády v Podzámecké zahradě. Na konci minulého století v souvislosti s úpravami zahrady byly čtyři z pěti lunet instalovány na zeď areálu Octárny.

Jsou to mozaiky s názvem: Libuše věští slávu Prahy, Karel IV. zakládá univerzitu, Jan Žižka vede tábority do boje a Komenský se loučí s vlastí. Umístění páté lunety cyklu Budovatelé Národního divadla u vstupu do Muzea Kroměřížska se připravuje.