Do zastupitelstva se letos v Kroměříži dostalo hned deset subjektů. Budoucí koalici by pak mělo tvořit šest z nich. Kromě vítězného ANO se sedmi mandáty, ji utvoří dalších pět uskupení, které mají shodně po dvou křeslech – KDU-ČSL, Zdravé Kroměřížsko, ČSSD, ODS a OK občané Kroměříže. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu tak bude mít koalice pohodlnou většinu sedmnácti křesel.

„Spojuje nás snaha o zvelebení a rozvoj města a o změnu stávající situace na radnici. Najít subjekty, které jsou tohoto ochotné, nebylo tudíž až tak složité a proto jsme celkem rychle uzavřeli memorandum, které bereme jako základ, na kterém chceme dále jednat o složení koalice,“ komentoval Deníku povolební vyjednávání lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Opatrný. Ten by se zároveň měl stát novým starostou Kroměříže.

Do opozice tak podle všeho zamíří dosavadní starosta Jaroslav Němec, který se svými Nezávislými skončil ve volbách druhý a získal čtyři mandáty. V opozičních lavicích bude podle všeho také strana PRO 2022, SPD a Piráti.

Spor o Vodovody a kanalizace

Koalice mezi prvním ANO a druhými Nezávislými nebyla ve hře.

„Nezávislí uznávají právo vítěze komunálních voleb v Kroměříži složit koalici. Hnutí ANO však podle nás není zárukou ochrany společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž, proto s ním o koalici jednat nebudeme,“ uvedlo uskupení v pondělní tiskové zprávě.

Nezávislí, vedení současným starostou Jaroslavem Němcem, zároveň nabídli jednání o novém uspořádání vedení města všem ostatním stranám a hnutím.

„Jsme ochotni vyslechnout všechny, kteří chtějí jednat a případnou koalicí podpořit zájem o ochranu společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž, a o udržení přijatelné ceny vody pro občany, které je v tuto chvíli ohroženo. Netrváme na postu starosty a jsme připraveni vybrat toho nejlepšího z členů případné budoucí koalice,“ uvedli Nezávislí.

Nebude to mít dopad na jednání

Proti jejich vyjádření se vítězné hnutí ANO ohradilo.

„Je to absolutní lež. Po čtyřech letech nás začali obviňovat, že chceme nekale nakládat s VaKem a tak dále. Vždy jsme naopak prosazovali, že voda musí zůstat v rukou obce. Je to jen snaha nás očerňovat. Jen se snaží o zvrácení výsledků voleb. Věřím, že to ale nebude mít žádný dopad na vyjednávání o koalici na radnici,“ řekl Tomáš Opatrný (ANO).

Zároveň dodal, že s Nezávislými chtěli jednat. „

Byli jsme s panem starostou domluveni, že se sejdeme. Nicméně bez toho, aniž bychom dostali nějakou zprávu, že se něco změnilo, tak pan Němec a jeho Nezávislí vydali tiskovou zprávu, se kterou jsem byl seznámen a tu si vykládám tak, že nemají zájem jednat,“ řekl Opatrný.

Nové zastupitelstvo a rozložení sil

Novou koalici bude tvořit sedm zastupitelů hnutí ANO - kromě lídra a kandidáta na starostu Tomáše Opatrného jimi budou Radek Vondráček, Karel Gern, Vladimíra Vondráčková, Martin Bsonek, Jan Pšeja a Jarmila Slováková.

Dále dva zastupitelé za KDU-ČSL – Pavel Motyčka a Blanka Šimůnková. Dva zastupitelé za Zdravé Kroměřížsko – Richard Kreml a Šárka Kašpárková. Dva zastupitelé ČSSD – Karel Holík a Olga Sehnalová. Dva zastupitelé za ODS – Jan Hebnar a Daniela Hebnarová. A dva zastupitelé za OK Občané Kroměříže – Josef Havela a Jiří Kašík.

Naopak do opozičních lavic zasednou čtyři zastupitelé za uskupení Jaroslav Němec-Nezávislí – Jaroslav Němec, Jana Janoušková, Petra Fečková a Tomáš Třasoň. Dva noví zastupitelé za stranu Právo Respekt Odbornost – Josef Palíšek a Jiří Krejčíř. Dva zastupitelé za SPD – Sabina Foltýnová a Marek Andrýsek. A dva zastupitelé za Piráty – Vratislav Krejčíř a Petr Stoklasa.