Loňský vítěz Holešov skončil letos druhý, bronz patří Zlínu. Výzkum Město pro byznys 2015 hodnotí už osmým rokem 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky. Výzkum zpracovává analytická agentura Datank.

A v rámci krajského srovnání se podle výsledků podnikatelům nejlépe žije a pracuje v Kroměříži.

„Důvodů je hned několik: rozsah úředních hodin živnostenského úřadu, vodné a stočné a daň z nemovitosti. Ve všech těchto kritériích je Kroměříž nejlepší v kraji," řekl za pořadatele výzkumu Jakub Splavec.

Dalšími důvody vítězství jsou pak vysoký podíl velkých zaměstnavatelů a úspěšné čerpání dotací z Evropské unie, v neposlední řadě pak také velmi nízké poplatky například za stánek či ze vstupného.

„Snažíme se podnikatelům vyjít maximálně vstříc. To dokazují nízko nastavené poplatky, velký rozsah úředních hodin i nejnižší daň z nemovitosti. Tím vším umožňujeme našim firmám a živnostníkům podnikat co nejlevněji, nejpohodlněji a snižovat si tak náklady na svůj byznys. Ocenění mě velmi těší a jsem rád, že přes některé problémy dokážeme dobře hospodařit a pomáhat rozvoji podnikání v našem městě," okomentoval vítězství kroměřížský místostarosta Radek Vondráček.

I když se Holešovu nepodařilo obhájit vítězství, podnikatelům se podle všeho i tam stále daří. „Je to dáno především nejnižší dlouhodobou nezaměstnaností. Město má druhý nejvyšší podíl kapitálových výdajů, stejně tak i druhý největší objem získaných dotací z Evropské unie," podotkl Jakub Splavec.

Vůbec nejlépe v kraji byl pak analytiky hodnocen obsah webových stránek. „Těžíme hlavně z výhodné pozice. Jsme středobodem mezi většími centry a nacházíme se v blízkosti dálnice. Dobrá dostupnost s nízkou nezaměstnaností jistě souvisí, co se týče celkové podpory podnikání, snažíme se hlavně intenzivně komunikovat a společně s podnikateli hledat řešení," tvrdí starosta Holešova Rudolf Seifert.

Třetí Zlín bodoval v hodnocení přístupu radnice k podnikatelům. Město má nejvyšší podíl výdajů věnovaných na silniční veřejnou dopravu a místní poplatky a daň z nemovitosti jsou radnicí nastaveny na nízkou úroveň.

Vyhlášení regionálních výsledků výzkumu Město pro byznys probíhá v letošním roce v rámci krajských setkání Svazu měst a obcí České republiky. Spolupráce umožňuje otevřeně diskutovat o aktuálních tématech, která se týkají podnikatelů, radnic a obyvatel všech měst a obcí.

Pořadí výzkumu ve Zlínském kraji:

 1. Kroměříž
 2. Holešov
 3. Zlín
 4. Luhačovice
 5. Valašské Meziříčí
 6. Vizovice
 7. Uherské Hradiště
 8. Valašské Klobouky
 9. Uherský Brod
 10. Bystřice pod Hostýnem
 11. Rožnov pod Radhoštěm
 12. Vsetín
 13. Otrokovice