„Je to společensky žádoucí, lidi problémy spojené s holuby trápí. Zejména se to týká ničení budov a památek holubím trusem,“ poznamenal místostarosta Karel Holík.

Smlouva města s Radkem Stískalem zahrnuje odchyt zdivočelých holubů od března do konce dubna a sběr jejich vajíček i vylíhnutých mláďat od začátku května do konce srpna.

„Veškeré práce uvedené ve smlouvě budou provedeny v souladu se zákonem o ochraně zvířat proti týrání, veterinárním zákonem a zákonem o ochraně přírody a krajiny,“ uvedl vedoucí radničního odboru služeb Lambert Hanzal.

Výstaviště Kroměříž ovládli pavouci a hadi. Chovatelská burza Aquatera, 11. března 2023
Výstaviště Kroměříž ovládli pavouci a hadi

Za tímto účelem už dodavatel nainstaloval nejméně čtyři speciální odchytová zařízení, a to na Velkém náměstí, Masarykově náměstí, Milíčově náměstí a na Erbenově nábřeží.

„Odchytová místa jsou stabilní a odvíjejí se od toho, jak se holubi ve městě pohybují. Jejich hejno je v posledních letech přibližně stejně velké. Bez této regulace by hrozilo přemnožení holubů,“ doplnil Hanzal.

„Radek Stískal zajistí rovněž všechna potřebná povolení včetně dohod s vlastníky objektů, kde jsou odchytová zařízení nainstalována, odvoz, utracení a likvidaci zvířat i vajíček podle platných předpisů a následnou desinfekci odchytových míst i zařízení,“ sdělil mluvčí radnice Jan Vondrášek s tím, že město za likvidaci holubů v tomto roce zaplatí zhruba 170 tisíc korun.