Smyslem utkání bylo nejen zlepšit a rozvíjet praktiky bezpečného lezení, ale také zpopularizovat a přiblížit veřejnosti práci arboristů. Jedná se o odborníky, kteří pečují o stromy a ve svém oboru mají nezastupitelnou­ roli.

„Zúčastnilo se dvacet stromolezců, z toho byli tři zahraniční. Měli jsme zde polského mistra a potom další účastníky z Velké Británie a Nového Zélandu," vysvětlil předseda Mistrovství České republiky Jan Svárovský.

Nejlepší tři soutěžící, kteří postoupili do finálového klání budou dále reprezentovat republiku na mistrovství Evropy, které se koná v červnu příštího roku ve Švýcarsku.

Během dne se soutěžilo v pěti disciplínách.

„Závody simulují každodenní práci stromolezců. V základním kole je pět disciplín: instalace lana do koruny stromů, záchrana zraněného lezce, práce v koruně stromu, jištěný šplh a jištěný rychlostní výstup po větvích," vyjmenoval Svárovský.

V zahraničí se soutěží ve stromolezectví účastní také ženy běžně. „Letos se u nás žádná žena nepřihlásila. Uvidíme, jak tomu bude do budoucna," uzavřel Svárovský.

Večer pak zakončil koncert na Pionýrské louce avantgardní big bang rockové skupiny Cémur Šámur a jihlavské seskupení AFT.

Organizátorem akce byla společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu a konala se pod záštitou města Kroměříž.