Masopust v Kroměříži bude v letošním roce takový, na jaký jsou obyvatelé i návštěvníci města zvyklí – veselý, barevný, plný maškar a tradičních masopustních dobrot. Chybět nebude ani tradiční průvod.

„V 9 hodin ráno vyjde od Klubíčka v areálu Základní školy Zachar masopustní průvod. V průvodu bude vítán každý, kdo na místo dorazí v masce a s dobrou náladou. Medvěd si na letošní masopust pořídil nový kožich a bude mu to v nové masce určitě slušet,“ prozradila Šárka Kučerová z kroměřížské radnice.

Připomeňte si, jaký byl kroměřížský masopust v loňském roce:

Kroměřížany ani déšť neodradil. Hanácké náměstí roztančily fašankové masky.
VIDEO: Hanácké náměstí v Kroměříži roztančily fašankové masky

Na Hanácké náměstí dorazí průvod maškar po desáté hodině. V 10:15 pak bude oficiálně zahájen masopustní jarmark.

„Některé části programu jsou tradiční, například celodenní hudební doprovod cimbálovky, jiné jsou nové a originální, jako třeba soutěž v pojídání půlkilogramových jitrnic,“ dodala Kučerová.

Návštěvníci mohou na náměstí zavítat dříve. Už od 9 hodin tam bude hrát flašinetář. Zmíněná jitrnicová soutěž jedlíků je v plánu v 10:40. Od 11 hodin se následně mohou děti těšit na pohádku O ježkovi, který zatančí v podání Divadélka s radostí.

Odpoledne bude na kluzišti patřit masopustnímu bruslení v maskách i bez (14 až 15 hodin). „Po celý den bude hrát cimbálová muzika Čertiska a od 10 do 15 hodin se mohou malí návštěvníci aktivně zapojit do tvořivých dílniček,“ sdělila Šárka Kučerová.

Hobby setkání sběratelů na Výstavišti Kroměříž, neděle 4. února 2024.
VIDEO: Mince, známky, vinyly a další. Výstaviště v Kroměříži zaplnili sběratelé

Vstupné na Hanácké náměstí a všechny body programu je zdarma. V jarmarečních stáncích bude možné koupit dobroty spojené s masopustem, zabijačkové výrobky, klobásy, speciality z udírny, ale i sladkosti, koláče hanácké i valašské, perníky a samozřejmě teplé i studené nápoje.

Pro ty, kteří chtějí po masopustních dobrotách u dobrého jídla zůstat, je připravený od 17 hodin v kině Nadsklepí Food Film Fest, projekt spojující gastronomii a kinematografii.

Výstava brouků a motýlů na Výstavišti Kroměříž, sobota 3. února 2024.
Nával na výstavišti. Pestrobarevní brouci a motýli přilákali v Kroměříži davy

Masopust zvaný také ostatky, končiny, fašank, voračky či šibřinky je svátkem, který býval a je příležitostí k zábavě a hojné konzumaci dobrého jídla a pití.

Předchází totiž čtyřicetidennímu předvelikonočnímu půstu, proto je třeba se poveselit a najíst „do zásoby“. Provázejí jej tradiční zábavy a veselice spojené s bujarým průvodem maškar. Obyčeje dodržované o masopustu se v jednotlivých oblastech liší.