Organizátoři oblíbených trhů Floria si na nadcházející pozvali nepřeberné množství prodejců, u kterých si lidé budou moci nakoupit vše pro jejich dům, zahrádku nebo chatu.

Samozřejmostí je i květinová výstava, která se už tradičně nese v japonském stylu a její hlavní dominantou jsou bonsaje. „Jsem ráda, že můžu říct, že máme tu čest opět spolupracovat s panem Valuchem a paní Pejpalovou. Celá tato expozice a jejich dílo ponese název Čas – největší umělec a návštěvníci se tak mohou těšit na klidnou a harmonickou výstavu,“ říká mluvčí Výstaviště Kroměříž Michaela Ohlídalová.

Součástí bude i doprovodný program, který potěší jak po hudební stránce, tak i po stránce výukové. „Z hudebních vystoupení na Výstavišti přivítáme Veselou trojku, Rozmarýnku, Brontosauři revival nebo Foxy Hunters,“ vyjmenovává mluvčí.

„Přednášky pod vedením již zmiňované přední české aranžérky paní Pejpalové se budou zabývat ikebanami a ukázkou dušičkové vazby, paní Frolová zájemce obohatí zkušenostmi ohledně pěstování a tvarování bonsají pro začátečníky, vystoupí Ľuboš Donoval a Michal Zbončák a nebudou chybět komentované prohlídky expozice,“ dodává Michaela Ohlídalová.

ROZHOVOR S ŘEDITELEM PAVLEM KONEČNÝM

Výstaviště hostilo v uplynulých měsících celou řadu zajímavých akcí. Zmíním třeba Svatováclavské slavnosti, festival Čau prázdniny, setkání bugatek či Poctu vozům Škoda. Jak se tyto akce z vašeho pohledu vydařily?

Máme radost, že na všechny naše akce si lidé našli cestu v hojném počtu a dostalo se nám i pozitivní zpětné vazby. Navíc jde o poměrně různorodé cílové skupiny, což potvrzuje fakt, že výstaviště je tady skutečně pro každého. Motoristy jsme potěšili opravdu bohatě. Pocta vozům Škoda i francouzské krásky Bugatti, to byl skutečný svátek nadregionálního charakteru. V příštím roce se určitě v oblasti auto-moto můžeme těšit na další akce. Zatím neprozradím, ale budeme se snažit o událost mezinárodního rozsahu.

close Ředitel Výstaviště Kroměříž Pavel Konečný. info Zdroj: se souhlasem Pavla Konečného zoom_in Ředitel Výstaviště Kroměříž Pavel Konečný.

Čau prázdniny jsme letos pojali jako rozloučení s prázdninami, nevybírali jsme vstupné a z tisíců úsměvů dětí i rodičů máme dojem, že se akce podařila. Bylo vidět, že se dobře baví a užívají si společný čas. V naší LEGO herně chtěli mnozí zůstat až do úplného konce. Na rodiče s dětmi myslíme celoročně a v sousedství výstaviště pro ně máme Dětský svět, který mohu doporučit za každého počasí. Od září máme otevřeno vždy od čtvrtku do neděle a na podzim přidáváme zajímavé tematické akce. 

Svatováclavské slavnosti patří k našim největším událostem a letos nám počasí připravilo skutečné tropy. Takže osvěžení v podobě pivních speciálů bylo vítané. A jak říká sládek Josef Pohlmann z litovelského minipivovaru, ty nejlepší ingredience pro moravské pivo pochází z Hané. Tak si myslím, že milovníci dobrého piva se potkali na tom správném místě. Když se k tomu přidá kvalitní muzika a  dobrá nálada, je z toho pivní fiesta, na kterou se věřím, návštěvníci za rok s chutí vrátí. Jak vidíte, výčet našich akcí je pestrý. Rád bych poděkoval našemu kolektivu pracovníků Výstaviště Kroměříž a partnerům za to, že společným úsilím se nám daří pořádat úspěšné akce, které veřejnost baví.

Ve výčtu uplynulých akcí nelze opomenout ani Florii Léto. Kolik návštěvníků přilákala na Výstaviště?

Počítadla u vstupu na výstaviště se zastavila na čísle 18 553 návštěvníků. Je to oproti loňsku zlepšení, věřím, že nám pomohl i atraktivní doprovodný program v podobě květinového aranžmá Pocta vozům Škoda. Ale především jsme spokojení s tím, že návštěvníci do nás vkládají důvěru, mají v oblibě prodejce, kteří nabízí kvalitní a široký sortiment a zkrátka se jim u nás dobře nakupuje.

OBRAZEM: Floria Podzim na kroměřížském Výstavišti v roce 2022:

Fotogalerie: Podzimní výstava Floria Bonsaj na Výstavišti Kroměříž

Ve druhé polovině tohoto týdne začíná další Floria, tentokrát podzimní. Jaká bude?

Především bude tradiční. Nebude chybět nic z toho, na co jsou naši návštěvníci zvyklí. V první řadě u nás nakoupíte vše potřebné pro dům i zahradu s akcentem na podzimní sezónu. Takže nebudou chybět okrasné cibuloviny, ovocné stromy, bonsaje nebo chryzantémy. Tradiční bude také doprovodný program a termín letos vychází na čtvrtek 28. září až neděli 1. října. Otevřeno máme vždy od devíti do šestnácti hodin.

Na jakou květinovou expozici se mohou návštěvníci těšit tentokrát?

Nabídne výjimečnou expozici desítek bonsají pod názvem Čas - největší umělec. K vidění bude jedinečná kolekce bonsají, jejichž stáří dosahuje až 500 let. Autor expozice, Josef Valuch, je zkušený sběratel bonsají a jeho sbírka nemá co do počtu i stáří jednotlivých bonsají v Evropě obdobu. Bude to podívaná jak pro bonsajové nadšence, tak i pro ty, kteří chtějí jejich krásu zatím jen obdivovat a vychutnávat.

Přiblížíte i další doprovodný program?

Naše dvorní floristka Jarmila Pejpalová seznámí návštěvníky s technikou ikebana což v překladu doslova znamená „oživené květiny“ jedná se o japonské umění aranžování květin, také známé jako kadó „cesta/umění květin“. Celá struktura japonského aranžování květin je založena na liniích alegorizujících nebe, zemi a lidstvo. Ikebana tyto linie používá jako tři rozměry. 

VIDEO: Připomeňte si atmosféru podzimní Florie vloni:

Podzimní výstava Floria Bonsaj na Výstavišti Kroměříž. 23. září 2022. | Video: Deník/Dominik Pohludka

Majitelé bonsají jistě ocení ukázky u jejich tvarování od bonsajových mistrů Luboše Donovala a Michala Zbončáka. A nezapomínáme ani na naše domácí tradice, takže v sobotu dopoledne předvede Jarmila Pejpalová ukázku dušičkové vazby. Zajímavý bude i hudební doprovod. Ve čtvrtek Veselá trojka, v pátek Rozmarýnka, v sobotu Brontosauři revival a v neděli Foxy Hunters.

Jaké další akce na výstavišti plánujete do konce roku?

Trvalkou jsou naše Chovatelské trhy každou třetí neděli v měsíci. Následně v říjnu zařadíme Výstavu hub a prodejní výstavu brouků a motýlů, na které naváže Hobby setkání sběratelů. A měsíc říjen završí Šperkařský festival a rukodělné trhy. Dále připravujeme Festival zdraví a na závěr roku bych vyzdvihl Andělské Vánoce na začátku prosince. Budou to dny plné adventní pohody s ukázkou řemesel, betlémů, inspirací pro zdobení stromečku a zkrátka inspirace na Vánoce s možností zakoupení netradičních a originálních dárků v příjemné atmosféře.

FLORIA PODZIM 2023: DŮLEŽITÉ INFORMACE

Kde: Výstaviště Kroměříž 

Kdy: Od čtvrtka 28. září do neděle 1. října denně od 9 do 16 hodin

Vstupné: Základní vstupné činí 120 korun. Důchodci nad 65 let zaplatí 100 korun, děti do 150 centimetrů mají vstup zdarma. Zlevněné vstupné mohou zakoupit členové Českého zahrádkářského svazu a držitelé ZTP či ZTP/P. V obou případech vyjde vstup na 100 korun. Základní vstupenky je možné zakoupit také v předprodeji, ve kterém vyjdou na 100 korun.

Parkování: K zaparkování doporučujeme využít přilehlé parkoviště přímo u Výstaviště Kroměříž. Jeho kapacita je přes 2500 automobilů. Parkovné za osobní auto činí 50 korun, za autobus a mikrobus pak 150 korun.

close Areál Výstaviště Kroměříž info Zdroj: Výstaviště Kroměříž zoom_in Areál Výstaviště Kroměříž

FLORIA PODZIM 2023: PROGRAM

Hudební program

čtvrtek 28. září: 14.00 – 15.00 Veselá trojka
pátek 29. září: 11.00 – 12.00, 13.00 - 14.00 Rozmarýnka
sobota 30. září: 11.00 – 12.00, 13.00 - 14.00 Brontosauři Revival
neděle 1. října: 11.00 – 13.00 Foxy Hunters

Program přednášek v hale B

Čtvrtek

13.30 - 14.30 ukázka ikebany v podání Jarmily Pejpalové

Pátek

10.00 komentovaná prohlídka expozice
10.00 - 12.00 ukázka tvarování bonsají a péče o ně pro začátečníky od Nadii Frolové
13.30 - 14.30 ukázka ikebany v podání Jarmily Pejpalové

Sobota

10.00 komentovaná prohlídka expozice
10.00 - 14.00 ukázka tvarování bonsají (200 let starý strom) od bonsajových mistrů Luboše Donovala a Michala Zbončáka

*V sobotu dopoledne také předvede ukázku dušičkové vazby přední česká floristka Jarmila Pejpalová. Ukázka proběhne pod přístřeškem C.

Neděle

10.00 - 12.00 ukázka tvarování bonsají a péče o ně pro začátečníky od Nadii Frolové