„Jedná se o jedno z nejvíce frekventovaných nástupních a výstupních míst v celé Kroměříži. Na jedné straně je přitom extrémně nevzhledná plechová čekárna, na druhé straně čekárna pro cestující chybí úplně. Je zcela na místě to napravit a vybudovat zde moderní čekárny, ve kterých se cestující budou moci schovat při nepříznivém počasí,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Zastávku ve Velehradské ulici využívají Kroměřížané cestující na hřbitov i do nákupního centra, které je naproti hřbitovu. Vystupují a nastupují zde také lidé, kteří navštěvují akce konané na nedalekém výstavišti.

Ilustrační foto
Plynaři opraví potrubí v dalších ulicích Kroměříže. Práce si vyžádají omezení

Podle Opatrného bude letitá plechová čekárna stojící na straně u hřbitova odstraněna a na obou stranách frekventované komunikace vzniknou moderní skleněné čekárny.

Nová čekárna pro autobusovou dopravu bude letos vybudována také v Lutopecké ulici. „Záměr je součástí probíhající akce zahrnující vybudování nového chodníku v úseku od tamních bytových domů po klášter a také přechodu pro chodce,“ připomněl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Bazilika na Svatém Hostýně. Ilustrační foto.
Na Hostýně otevřou novou cestu. Požehná ji arcibiskup

Město Kroměříž vlastní čtyři desítky čekáren, z toho 22 je skleněných přístřešků, 13 plechových, tři zděné a dva lexanové. Podle Lubomíra Fily z radničního odboru služeb mají nejstarší, některé plechové čekárny, zhruba 30 let.

Nejnovější jsou naopak dvě čekárny u domova pro seniory ve Vážanech, které mají cca pět let. „Všechny čekárny jsou pravidelně udržovány. Opravujeme střechy, omítky, při poškození měníme skla a obnovujeme nátěry,“ popsal Fila. Další zhruba desítka čekáren v Kroměříži podle něho patří soukromé společnosti z Brna.

Ilustrační foto - Kroměříž radnice.
Kroměříž zmodernizuje vyrozumívací a varovný systém. Stávající už nevyhovuje

Čekárny využívají nejčastěji cestující kroměřížské MHD, kterou provozuje městem vlastněná společnost Kroměřížské technické služby, ale také lidé využívající služeb autobusů příměstské či meziměstské dopravy, kterou zajišťují privátní dopravci.