Deratizátoři mají na práci vyčleněné dny 16., 23. a 31. října. „Odborná firma pokládá nástrahy tak, aby nezpůsobily škodu nikomu jinému než hlodavcům, proti kterým jsou určené,“ ujistil mluvčí radnice Jan Vondrášek s tím, že se jedná se o preventivní opatření, aby se hlodavci nepřemnožili a nepůsobili škodu na zdraví a majetku občanů.

Polopodzemní kontejnery na sídlišti Zachar v Kroměříži.
Kroměříž produkuje v rámci kraje nadprůměrné množství komunálního odpadu

Deratizace zaměřená na hubení potkanů proběhne na sídlištích Slovan, Bělidla, Oskol, Zachar I a II, Barbořina I – IV, ve středu města, v lokalitách Horní Zahrady, Dolní Zahrady, Pekelce a Plačkov a v místních částech Bílany, Drahlov, Hradisko, Kotojedy, Postoupky, Těšnovice, Trávník, Vážany a Zlámanka.

VIDEO: Velké náměstí v Kroměříži:

Zdroj: Dominik Pohludka

Hlodavci se objevují i v okolí obytných domů a v hospodářských staveních. „Pokud občané budou mít povědomí o výskytu potkanů, tedy o místech, kde mají nory, jež se nacházejí na veřejných prostranstvích, budeme rádi za jejich podněty, které pak předáme společnosti Deratex,“ uvedl Petr Krybus z radničního odboru služeb.

„Celková ošetřovaná zastavěná plocha je asi 73 hektarů a ostatních ošetřovaných ploch přes 225 hektarů. K tomu bude ošetřeno 224 šachet odpadní kanalizace ve vlastnictví města,“ upřesnil Jan Vondrášek.

Železniční stanice v Bystřici pod Hostýnem, listopad 2022
Na rekonstrukci nádraží si v Bystřici ještě počkají. Práce brzdí výkup pozemků

Náklady podle radnice činí zhruba 200 tisíc korun. „Používané návnady nevyvolávají u hlodavců obranný reflex ani bolestivé stavy. Pracovníci deratizační firmy kontrolují všechna místa, kde předpokládají výskyt děr a nor hlodavců. Ošetřená nora nebo díra je zakryta zeminou a označena. O všech místech se zjištěnými norami pracovníci firmy vedou evidenci a následně opakovaně operativní kontroly zaměřují na tyto úseky,“ uzavřel mluvčí.

Máte tip, kde se vyskytují potkani?

Můžete dát městu podnět. Obracejte se na Petra Krybuse z radničního odboru služeb. A to telefonicky na čísle 573 321 168 či e-mailem na adresu petr.krybus@mestokm.cz. Případně můžete kontaktovat přímo pracovníky firmy Deratex. Podle Krybuse se ale tato výzva netýká soukromých objektů, kde město deratizaci nezajišťuje.