„Ohlédnutí do historie souvisí s letošním 760. výročím města Kroměříže. Rytířský turnaj bude připomenutím středověku a doby Bruna ze Schauenburku. Do období raného novověku zavede příchozí návštěva žoldnéřského tábora, vojenské šarvátky z třicetileté války a ukázka dobytí Kroměříže Švédy roku 1643,“ uvedl radní Jiří Kašík.

V letošním ročníku budou připomenuty také události 20. století – rok 1938 a mobilizace a rok 1943 a boje u Sokolova a osvobození Kyjeva. K vidění bude historická i současná technika.

Polyfunkční dům v Havlíčkově ulici v Kroměříži byl v pátek 1. září 2023 slavnostně otevřen.
Nové byty v Havlíčkově ulici? Kroměříž mění kritéria pro jejich přidělování

„Návštěvníci se mohou těšit například na obrněnou techniku z druhé světové války včetně tanku T-34 a na originály i repliky letadel z druhé světové války včetně Boeingu z roku 1940. Moderní techniku zastoupí například kanónová houfnice Dana,“ popsal ředitel Domu kultury v Kroměříži Pavel Sedláček.

K vidění budou i bojová vozidla pěchoty či hasičské stříkačky a policejní vozidla. „Pro diváky nejatraktivnější součástí programu jsou dynamické ukázky a scénky. Armáda České republiky představí americké pozorovací drony, hasiči ukázku zásahu a vojáci, policisté a celníci předvedou práci psovodů a jejich čtyřnohých pomocníků v různých situacích. Divácky atraktivní by měla být i laserová střelnice a přílet policejního vrtulníku,“ nastínil mluvčí radnice Jan Vondrášek. Připravené budou i stánky s občerstvením a army sortimentem.

Základní škola v Morkovicích-Slížanech.
V Morkovicích odvolali kritizovanou ředitelku školy. Budu se bránit, říká

Vstup na akci je zdarma a koná se za každého počasí. „Návštěvníky budou tradičně na Den uniformovaných sborů svážet historické autobusy. Zájemci se mohou také svézt historickým motorovým vlakem, kdy letos pojedou čtyři páry vlaků oproti loňským třem,“ dodal mluvčí.

Samotné sobotě a programu na letišti bude předcházet v pátek 6. října odpoledne akce Ostrá hora. V prostoru bývalého vojenského cvičiště Hvězda nad Těšnovicemi bude možné si prohlédnout tábor vojenské techniky a za dobrovolný příspěvek na pohonné hmoty se zájemci mohou svézt ve vojenských vozidlech.

K explozi došlo v rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku
Smutné výročí. Před dvěma lety došlo k výbuchu v Koryčanech. Případ řeší soud

Páteční večer pak bude od 20. hodiny v sále Sokolského domu patřit Dobovému plesu, který je zaměřený na historické období první republiky a 2. světové války, ovšem vítáni jsou i návštěvníci v civilu a současném oblečení.

Na přípravě Dne uniformovaných sborů se podílejí Dům kultury v Kroměříži, město Kroměříž, spolek Biskupští manové z Kroměříže a Technické muzeum v Brně. Akce se koná pod záštitou Ministerstva obrany ČR. Den uniformovaných sborů patří mezi největší tuzemské přehlídky práce a vybavení armády, policie, hasičů, celníků či klubů vojenské historie.