Plánovaný schodek ve výši necelých 112 milionů korun město pokryje z vlastních úspor.

Schodek vznikne také kvůli velkým investičním akcím, které by měly právě v roce 2020 začít. Potvrdil to starosta města Jaroslav Němec.

„Schodek uhradíme z úspor z předchozích let. Peníze jsme šetřili na velké investiční akce a jsem rád, že v příštím roce některé z těchto projektů začneme realizovat,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Město by v roce 2020 chtělo proinvestovat zhruba 180 milionů korun.

V příštím roce by se měl začít budovat, dlouho diskutovaný, parkovací dům. Jedná se o jeden z bodů koaliční smlouvy.

„V rozpočtu na příští rok je vyčleněno 38 milionů korun pro stavbu parkovacího domu. Celkový rozpočet projektu přitom dosahuje 115 milionů korun, z toho 51 milionů město obdrží z evropských fondů,“ vyčíslil radniční mluvčí Jan Vondrášek. „Bude to jedna z nejvyšších dotací, které kdy do města přišly,“ řekl v květnu Němec.

Největší investice však poputuje, možná trochu překvapivě, na snížení energetické náročnosti městského bytového domu v Lutopecké ulici. Jedná se o 40 milionů korun. Téměř 15 milionů korun na tuto akci získalo město z evropských dotací.

Ani sport však nepřijde zkrátka. Konkrétně hokejová hala. Plánuje se oprava technologie chlazení zimního stadionu za 37 milionů korun. I zde se počítá s dotací. Tentokrát ve výši necelých 8 milionů korun.

Velké náměstí v Kroměříži. Ilustrační foto.
Trvalé parkování v Kroměříži dvojnásobně podraží

Výstavba startovacích bytů

Město počítá i s plněním dalšího bodu koaliční smlouvy: výstavbou nových startovacích bytů pro mladé a bytů pro seniory. V příštím roce již zahájí úpravy v objektu bývalé vojenské správy v Havlíčkově ulici, který má v budoucnu posloužit právě pro účely vybudování zmíněných bytů.

Naplánovány jsou však i mnohem „přízemnější“ investice, které se každoročně opakují, jen v různých obměnách.

„Více než 29 milionů korun je vyčleněno na opravy chodníků a komunikací. Zhruba za 8,5 milionu korun jsou plánovány opravy v budovách městského úřadu, investovat se bude do oprav školních budov, výtahů v Domově pro seniory Vážany i do dětských hřišť a sportovišť,“ dodal Vondrášek.

Město počítá i se splátkou úvěru 2,1 milionu korun. „Na konci roku 2020 tak bude dlužit jen necelých 11 milionů korun,“ sdělil Jan Vondrášek.

Ani v letošním roce 2019 však neskončí Kroměříž v plusu či na nule, jak bylo původně plánováno.

„Na letošní rok si Kroměříž naplánovala rozpočet s příjmy i výdaji ve výši 675,9 milionu korun. Schválený rozpočet počítal s investicemi za 113,4 milionu korun. Po úpravách během roku jsou příjmy 712,2 a výdaje 724,4 milionu korun,“ připustil mluvčí.

Vizualizace nové krajské nemocnice
Schválená stavba nové krajské nemocnice? Na Kroměřížsku budí nevoli