Doposud se v Kroměříži konaly jen dvoudenní řemeslné trhy, a to ještě koncem listopadu, kdy byly spojené se slavnostním rozsvěcováním vánočního stromu.

„Desetidenní jarmark je výborný nápad. V okolních větších městech, jako například ve Zlíně či Olomouci, se konává a u nás nikdy nebyl. Mladí si mohou kamkoliv zajet, ale my starší už tak daleko nepojedeme. Tady toho kroměřížského si proto pořádně užijeme,“ zhodnotila například Stanislava Kubíčková z Kroměříže.

Podle ní desetidenní trhy nejsou na město moc, někteří ale zastávají opačný názor.„Já myslím, že bohatě stačily dvoudenní, deset je už moc,“ míní zase Antonín Horák ze Zdounek.

S nabídkou uspořádat mnohadenní vánoční jarmark se na kroměřížskou radnici obrátila uherskohradišťská společnost, která se organizací takových akcí zabývá i v jiných městech.

„Projednávali jsme ji už někdy na začátku léta, poté jsme ji vyhodnotili s tím, že je to zajímavá nabídka. Naši spoluobčané mají rádi vánoční atmosféru, proto jsme jim vyhověli. Pokud budou spokojeni a vánoční trhy budou úspěšné, bude to možná nově zavedená tradice,“ řekl Deníku místostarosta Kroměříže Miloš Malý.

Vánoční trhy se budou konat ve dnech od 10. do 20. prosince na Velkém náměstí, veřejnosti přístupné budou od rána až do večerních hodin.

Nabídnou především sortiment vztahující se ke svátkům, dále pak také sváteční občerstvení, jako je například punč, svařené víno či teplá medovina.„Kýčovité věci, jako například oblečení, jsme s nabídky vyloučili. Stejně tak v ní nebudou ani živé vánoční stromy či kapři,“ upozornil místostarosta.

Součástí bude také doprovodný program, kterého se zúčastní i někteří populární čeští zpěváci.„Přijede například Petra Černocká či vítěz televizní soutěže X-Faktor Jiří Zonyga,“ přiblížila Jarmila Číhalová z kroměřížské radnice. Završení trhů bude také stylové. V neděli 19. prosince od 18 hodin se totiž bude konat ohňostroj.