Současné vedení města Kroměříže chce prosadit nižší odměny pro členy představenstva a dozorčí rady ve společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž, a.s (dále jen VaK).

Město je ve společnosti se svými 46 procenty největším akcionářem. Podle slov starosty Kroměříže, který je zároveň i předsedou představenstva VaK, je snížení odměn členům obou statutárních orgánů jedním z bodů programového prohlášení současné koalice.

„Poté, co valná hromada zvolila nové představenstvo VaK, můžeme náš záměr realizovat,“ řekl starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

„Budeme navrhovat, aby nejbližší valná hromada VaK tyto odměny snížila asi o 30 procent,“ doplnil Jaroslav Němec.

"O třetinu vyšší než jinde"

Také místostarosta Vratislav Krejčíř je názoru, že odměny nejsou odpovídající.

„Z volně dostupných zdrojů jsem zjistil, že odměny ve VaK jsou zhruba o třetinu vyšší, než v jiných vodárenských společnostech,“ nechal se slyšet Krejčíř. „Nepovažuji to za správné,“ míní místostarosta.

Členům těchto statutárních orgánů náleží měsíční odměna a také na konci roku podíl na zisku společnosti. Na zasedání řádné valné hromady v červnu letošního roku byla schválena výplata podílů na zisku představenstva a dozorčí rady za rok 2018 v celkové výši bezmála 1,4 milionu korun. V představenstvu a dozorčí radě zasedá celkem 13 členů.

Ne všichni si však na odměny sáhnou. Radniční mluvčí Jan Vondrášek vysvětlil, kdo nemá na peníze nárok. „Členové představenstva a dozorčí rady VaK, kteří jsou ve městech a obcích v uvolněných funkcích, tedy vykonávají na plný úvazek pozice starostů či místostarostů, odměny za působení v orgánech VaK neberou,“ uvedl Vondrášek.

Kdo tedy dostane za minulý rok zaplaceno?

Například starosta Jaroslav Němec na odměny nárok nemá. Finanční balíček na přilepšenou si však odnesli například současní zastupitelé Richard Kreml, Libor Kalousek a další. Kvůli neúspěchu v komunálních volbách vznikl nárok na část odměny také bývalým místostarostům Marku Šindlerovi a Pavlu Motyčkovi .

Do opačné pozice se dostal současný místostarosta Karel Holík. Členem dozorčí rady byl i v loňském roce. Tehdy však jako neuvolněný člen rady města s nárokem na odměny.

Jemu se pomyslný kohoutek utáhl, když byl na podzim zvolen do funkce místostarosty Kroměříže. O všechen podíl však nepřišel. Získal nemalý finanční obnos alespoň za „odpracované“ měsíce do doby konání komunálních voleb.

„Zástupci města chtějí, mimo zmiňovaného snížení odměn členům dozorčí rady a představenstva, nadále prosazovat zachování přijatelné ceny vody pro občany,“ sdělil Jan Vondrášek.