Klub letos oslaví 25. výročí svého založení, právě jeho členové se před časem významně zasloužili třeba o zapsání zahrad a Arcibiskupského zámku v Kroměříži do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Na své výroční členské schůzi pak klub za účasti hostů včetně starosty města Jaroslava Němce a krajského radního Ladislava Kryštofa vyjádřil souhlas s realizací připomínky prvního prezidenta samostatné České republiky.

Budování Laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem.

Dílo se poprvé objevilo v říjnu 2013 v George­townské univerzitě ve Washingtonu, následně v Dublinu v parku Sv. Patricka a přidala se další města, například Barcelona či Benátky.

„Lavička je tvořena dvěma kovovými zahradními křesly spojenými s kulatým stolem jako výraz přátelského dialogu, jehož středem prorůstá lípa, národní strom České republiky," připomněla mluvčí kroměřížské radnice Jaroslava Sílešová.

První Lavička Václava Havla na území České republiky byla postavena na Maltézském náměstí v Praze 1. května 2014, v den 10. výročí vstupu ČR do EU. Další mohou lidé najít v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni, Karlových Varech, Novém Boru nebo Liberci.

„Myšlenku, se kterou přišel Klub UNESCO Kroměříž, maximálně podporuji a jsem rád, že se město Kroměříž tímto počinem přiřadí do světové společnosti. V současné době probíhá výběr nejvhodnější lokality k jejímu umístění," podotkl kroměřížský starosta Jaroslav Němec.