„Aktuálně je přiděleno 14 startovacích bytů, z toho 11 o velikosti 1+kk a tři o velikosti 2+kk,“ uvedl na dotaz Deník mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek s tím, že tři radou schválení žadatelé nakonec přidělení bytu odmítli. Kroměřížští radní tak celkem přidělili 17 bytů.

Startovacích bytů je v Havlíčkově ulici celkem 25. Z toho 18 o velikosti 1+kk a 7 o velikosti 2+kk. Aktuálně je tak k dispozici stále sedm bytů velikosti 1+kk o výměře cca 33 metrů čtverečních a čtyři byty 2+kk o výměře zhruba od 54 do 67 metrů.

Potrubí. Kanalizace. Ilustrační foto.
Zatrubněné koryto potoka u Penny Marketu v Kroměříži čeká vyčištění

Byty v rekonstruovaném domě bývalé vojenské správy nejsou byty sociální. „Žadatelé tak kromě toho, že jim musí být mezi 18 až 35 lety, musí prokázat i požadovaný limit příjmu,“ připomněl mluvčí.

Jednotlivec musí mít příjem v rozmezí 0,5 až 1,2 násobku průměrné hrubé mzdy (dolní hranice odpovídá zhruba příjmu 20 tisíc korun čistého), páry musí prokázat společně příjem v rozmezí 0,7 až 1,5 násobku průměrné hrubé mzdy. „Byty velikosti 2+kk jsou určeny žadatelům, kteří mají ve své péči alespoň jedno nezletilé dítě, nebo pro partnery, kde je žadatelka těhotná,“ doplnil Jan Vondrášek.

Startovací byty pro mladé jsou stále k dispozici

Zájemci o startovací byt si stále mohou podat žádost, a to v pracovní dny na podatelně Městského úřadu Kroměříž, datovou schránkou či v úřední hodiny v pondělky a středy na odboru sociálních věcí a zdravotnictví k rukám Vratislava Snídala.

Fotopasti a kamery dohlédnou v Kroměříži na nelegální ukládání odpadu.
Fotopasti a kamery dohlédnou v Kroměříži na nelegální ukládání odpadu

Nájemní smlouva se uzavírá na jeden rok s možností dvojnásobného prodloužení, tedy celkem nejdéle na tři roky. „Výše nájemného v prvním roce užívání bytu činí 150 korun za metr čtvereční měsíčně, ve druhém roce 200 korun za metr čtvereční a ve třetím 250 korun za metr čtvereční,“ vyjmenoval Jan Vondrášek.

Rekonstrukce domu v Havlíčkově ulici za téměř 160 milionů

Město rekonstruovanou budovu bývalé vojenské správy otevřelo na začátku září. Celkové náklady na opravu objektu činí přes 158 milionů korun. Téměř 27 milionů korun město obdrželo jako dotaci ze Zlínského kraje, dalších asi 11 milionů korun pokryly fondy EU.

Vodovody a kanalizace Kroměříž.
Vodaři chystají v Kroměříži stavbu chybějící kanalizace v Chropyňské ulici

V rekonstruovaném domě jsou ještě čtyři větší byty o výměře 3+kk. Tyto byty si však město ponechává pro vlastní potřeby. „Jednou z možností je například možnost využít tyto bytové jednotky pro zajištění služeb, které ve městě chybějí, například je nabídnout lékařům,“ uvedl mluvčí. Kromě bytů vzniklo v nově opravené budově i nové sídlo kroměřížské městské policie.