Většina z nich slouží jako startovací byty pro mladé lidi ve věku od 18 do 35 let. Konkrétně se jedná o osmnáct bytů o výměře 1+kk a sedm bytů 2+kk.

Město je nabídlo jednotlivcům i rodinám, kteří pracují a na začátku svých kariér ještě nemají dostatek peněz na to, aby si pořídili vlastní bydlení.

Mateřská škola. Děti. Ilustrační foto.
Za školky, družiny a školní kluby si rodiče v Kroměříži připlatí

Jelikož se ale nejedná o sociální byty, nájemníci musí například prokázat požadovaný limit příjmu. Nájemní smlouvu uzavírají na jeden rok s možností prodloužení o další dva roky.

Kolik jich je aktuálně ještě volných a jaká je výše nájmu?

„Pětadvacet startovacích bytů v domě v Havlíčkově ulici je již obsazeno,“ uvedl mluvčí radnice Jan Vondrášek s tím, že radní města přidělili na svém minulém jednání posledních pět volných bytů o výměře 1+kk.

Vizualizace budoucí podoby sokolovny v Hulíně.
V Hulíně letos dokončí rozsáhlou rekonstrukci tamní sokolovny

„Byty jsou obsazené a slouží účelu, ke kterému byly vybudovány. Věřím, že nájemníci budou spokojení a že se jich většina v budoucnu v Kroměříži usadí natrvalo,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

Výše nájemného v prvním roce užívání bytu činí 150 korun za metr čtvereční měsíčně, ve druhém roce 200 korun za metr čtvereční a ve třetím 250 korun za metr čtvereční.

„Zájemci o startovací byt mohou nadále podávat žádosti, i když jsou byty aktuálně obsazené. Podobně jako je tomu u jiných městských bytů, budou osloveni v okamžiku, kdy se nějaký byt uvolní,“ přiblížil vedoucí radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal.

Do Kroměříže míří řetězec rychlého občerstvení Burger King.
Do Kroměříže míří řetězec Burger King. Kdy a kde otevře novou restauraci

V domě jsou ještě čtyři větší byty o výměře 3+kk. „Dva z nich město pronajalo Kroměřížské nemocnici pro její zaměstnance, zbylé dva si ponechá pro vlastní potřeby, například pro pracovníky poskytující služby, které ve městě chybějí,“ informoval Jan Vondrášek.

Stavbaři začali budovu bývalé vojenské správy přestavovat v srpnu 2021. Celkové náklady na opravu domu v Havlíčkově ulici činí přes 158 milionů korun.

Jedná se tak o jednu z největších investic radnice za poslední léta. Město na tuto investici obdrželo téměř 27 milionů korun jako dotaci ze Zlínského kraje, dalších asi 11 milionů korun pak z fondů EU.