Město se tím zařadilo mezi nejatraktivnější turistické lokality nejen České republiky. Radnice ve středu 23.ledna proto zahájí celoroční oslavy, které mají připomenout událost zjaponského Kjóta zprosince1998.

Dvanáctiměsíční oslavy mají jednoduchý cíl: propagovat a znovu lidem přiblížit význam kroměřížských památek.

„Slavnosti jsme nechtěli směřovat do jediného dne nebo období vzhledem ktomu, že se jedná ovýznamnou událost pro Kroměříž. Proto jsme během tohoto roku pro odborníky iveřejnost připravili řadu besed, konferencí, koncertů isoutěží,“ vysvětlila místostarostka Jarmila Číhalová.

Jednou ztěch nejzajímavějších konferencí by měla být ta snázvem Historické zahrady– co je ohrožuje.

„Očekáváme na ní účast zástupců zpařížského zámku ve Versailles, kteří by nám měli poreferovat osvých zkušenostech,“ přiblížila Číhalová.

Pro veřejnost se pak jako poutavá akce jeví Knížecí holdování, které se uskuteční včervnu.

„Půjde ozahradní slavnosti, během nichž se Kroměříž vrátí do dob biskupa Ditrichštejna. Celodenní historický program vyvrcholí ohňostrojem,“ doplnila kroměřížská místostarostka.

Oúvodní zahájení, které není bohužel pro veřejnost, se ve středu 23.ledna večer postará zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů se svým vystoupením Večer ruskéhudby.

Oslavy skončí vprosinci při setkání všech odborníků ilaiků, kteří se zasloužili ozapsání kroměřížských památek mezi světové kulturní a přírodní dědictví.

Město pořádá slavnosti ve spolupráci se Zlínským krajem, Národním památkovým úřadem, Muzeem umění vOlomouci a Klubem UNESCO.