A vedení mnohých společností dokonce očekává, že by letos mohlo dojít i na příjímání nových zaměstnanců.

„Nabírat nové lidi budeme snad až ve druhé polovině roku, mělo by jich ale být mezi dvaceti a třiceti. Bude se jednat o kombinaci trvalých a krátkodobých pracovních poměrů, některé budou na dobu určitou,“ potvrdil Deníku například Michal Nosek, předseda představenstva kroměřížské firmy Plastika.

Na zlepšení situace má podle něj lví podíl narůst zakázek podniku. „Teď jsme zrovna ve stabilizované situaci, uvidíme, co bude dál. Krize už u nás odezněla, vloni jsme ale kvůli ní museli propustit desítky lidí,“ poznamenal Nosek.

Relativně stabilizované podmínky Deníku ve čtvrtek 14. ledna potvrdili také v hulínské společnosti Pilana Tools, která má na Kroměřížsku několik poboček.

„Letos nám prodej i počet zakázek stoupl o patnáct až dvacet procent, přibírat nové pracovníky budeme ale jen v řádu jednotek, tak do deseti lidí,“ upozornil předseda představenstva firmy Pilana Tools Jiří Michal. Zároveň podotkl, že příznivé okolnosti se mohou kdykoliv změnit.

„Hodně nás totiž ovlivňuje například oslabení či posílení koruny,“ vysvětlil Michal.

V dalším tamním podniku TOSHULIN přistupují k odeznívající krizi raději ještě opatrněji: zakázky totiž doposud neevidují v takové výši, jako očekávali.

„Ve druhé polovině loňského roku se situace stabilizovala v tom smyslu, že už nedochází k poklesu. Propustit jsme ale během celého roku museli asi třináct procent lidí z celkového počtu,“ vyčíslil finanční ředitel firmy Kamil Čejka.

Zda bude společnost propouštět i letos, si zatím netroufá odhadnout. „Nyní to v plánu nemáme, uvidíme,“ uzavřel Čejka.