Realitním společnostem kvůli tomu ubývá zákazníků. Nevydělávají tolik jako v minulosti a tlačí proto na prodejce bytů, aby je zlevňovali.

„V porovnání s loňskem jsme za stejné období kalendářního roku zaznamenali pokles zakázek,“ říká k tomu Jiřina Novotná z realitní kanceláře BIB z Kroměříže.

Netroufá si ale odhadnout, jaký podíl na tom má krize. „Na vině bude nejspíš celkové zpřísnění podmínek pro uzavírání hypoték,“ soudí Novotná.

To, jak velký dopad má nepříznivý ekonomický vývoj na trh s nemovitostmi, posuzují realitní makléři vesměs opatrně.

„V poslední době sledujeme mírný propad pohledávek na bytové prostory,“ přiznává například realitní poradkyně Michala Maliarová z kroměřížské společnosti Domino.

„Zatím bych nehledala hlavní příčinu ve finanční krizi. Domnívám se spíš, že většina lidí počítá s brzkým zlevňováním nemovitostí a oddaluje jejich koupi na příhodnější dobu,“ hodnotí současný stav Maliarová.

Ani Martin Havránek z realitní kanceláře Heuréka v Bystřici pod Hostýnem nevidí nynější pokles klientů příliš tragicky. Domnívá se, že největší odliv zákazníků teprve přijde.

„S razantním propadem zájmu v souvislosti s krizí, počítáme asi tak v horizontu následujícího půl roku. Jakmile firmy začnou masově propouštět, bude to mnohem horší. Lidé nebudou mít peníze na splácení v minulosti uzavřených hypoték a úvěrů na bydlení, natož aby uvažovali o pořizování nových nemovitostí,“ míní Havránek.

Už teď se ale všeobecný neklid a nejistota negativně promítají do tržní hodnoty realit, které jdou hůře na odbyt. Nejmenší zájem na Kroměřížsku je přitom o starší panelákové byty.

Potvrzuje to i Robert Scholaster, jednatel kroměřížské realitky Klíč. „Ceny se snížily asi o deset až dvacet procent. A dá se očekávat, že půjdou ještě dolů. Nás ale dosud nijak dramatický úbytek zakázek nepostihl, protože doděláváme transakce, které máme rozjednány z dřívějška,“ uvedl Scholaster.

Za pokles cen můžou nejspíš především obavy z důsledků hospodářské stagnace. Také Pavla Nováková z Říčan by za současných podmínek hodně zvažovala, jestli si pořídí hypotéku či nikoliv.

„Já už ji naštěstí mám splacenou. Nevím, zda bych do toho šla dnes znovu. Kdybych třeba přišla kvůli krizi o práci, neměla bych jí z čeho uhradit,“ soudí žena středních let.