Shodují se na tom alespoň ředitelé stojící v čele těch nejvýznamnějších podniků v regionu. Propouštění zaměstnanců už podle nich není tak intenzivní.

„K dnešnímu dni jsme se rozloučili s třemi stovkami pracovníků, tedy v porovnání s prvním kvartálem loňského roku. Pár lidí ještě propustíme, ale mohu říct, že situace už není tak dramatická, zklidňuje se. Vše je však odvislé od objednávek. Na nich záleží, jak bude,“ potvrdil včera například ředitel kroměřížské společnosti Magneton Petr Peštuka.

Zlepšení pociťují i v kroměřížské firmě Plastika. Zatímco v prosinci loňského roku tam přišlo o práci tři sta deset lidí, v lednu už jen zhruba dvacítka.

„Máme teď v březnu více zakázek než v únoru, takže nyní vypadá situace lépe. Uvidíme, co bude další měsíc,“ prozradil Michal Nosek, předseda představenstva Plastiky.

Propouštění se nevyhnulo ani hulínské firmě Pilana Tools. I tam se situace už ale stabilizovala.

„Propouštěli jsme a propouštíme, ale už to není tak hrozné. A také doufáme, že hůře už nebude,“ konstatovala tamní obchodní ředitelka Kateřina Plačková.

Předání výpovědi velkému počtu lidí naopak teprve čeká na vedení firmy TON v Bystřici pod Hostýnem. Krize se společnosti zabývající se výrobou nábytku také dotkla, její důsledky pracovníci pocítí teprve za pár týdnů.

„Vloni jsme vyhlásili, že propustíme sto sedmdesát pracovníků, a to stále platí. Zaměstnanci odchází postupně, ke konci tohoto měsíce propustíme největší počet. Pár pak možná ještě v dubnu. Jiná opatření nechystáme. Řekl bych, že situace je svým způsobem pořád klidná,“ uzavřel generální ředitel Petr Koutský.